Öğretmen adaylarının çevre okuryazarlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the environmental literacy levels of teachers in terms of various variables
  1. Tez No: 806663
  2. Yazar: SELMA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı; eğitim fakültesinde öğrenim gören öğretmen adaylarının çevre okuryazarlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından ele alınarak incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 güz döneminde Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 340 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, Kışoğlu(2009)' dan alınan Çevre Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan nedensel karşılaştırma araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, çevresel bilgi alt boyut puan ortalamalarının, okuduğu bölüm ve üniversitede çevre eğitimi alma değişkeni; çevresel tutum alt boyutunda çevre ile ilgili proje çalışmasına ilgi; çevresel davranış alt boyutunda okuduğu bölüm ve çevre projesine ilgi; çevresel algı alt boyutunda ise okuduğu bölüm, mezun olunan lise, lisede çevre eğitimi alma, üniversitede çevre dersi alma, çevre projesine ilgi ve çevre ile ilgili sivil toplum kuruluşuna üyelik değişkenlerine göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.Bu doğrultuda öğretmen adaylarının çevre okuryazarlık düzeylerini artıracak nitelikte ders içeriklerinin yanı sıra sahada çalışabilecekleri düzenlemelerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the environmental literacy awareness of the teacher candidates studying at the faculty of education in terms of various variables. The sample of the research consists of 340 students studying at Adıyaman University Faculty of Education in the fall semester of 2021-2022. The Environmental Literacy Scale taken from Kışoğlu (2009) was used as a data collection tool in the study. The causal comparison research model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. When the research findings are examined, the variable of environmental knowledge sub-dimension average score, the department and university environmental education; interest in environmental project work in the environmental attitude sub-dimension; interest in the department and environmental project in the environmental behavior sub-dimension; On the other hand, in the environmental perception sub-dimension, it was determined that it differs according to the variables of the department studied, the high school graduated, environmental education in high school, taking environmental courses at the university, interest in environmental projects and membership in a non-governmental organization related to the environment. In this direction, it is suggested that besides the course content that will increase the environmental literacy level of teacher candidates, arrangements should be made so that they can work in the field.