Sınıf öğretmeni adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik tutumları ile çevresel okuryazarlık düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the relationship between primary teacher candidates attitudes towards socioscientific issues and environmental literacy
- Tez No: 823660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma sınıf öğretmeni adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik tutumları ile çevresel okuryazarlık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 226 sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmada ögretmen adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarını ölçmek amacı ile Topçu (2010) tarafından geliştirilen Sosyobilimsel Konulara Yönelik Tutum Ölçeği ve çevresel okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla Atabek Yiğit, Köklükaya, Yavuz ve Demirhan (2014) tarafından geliştirilen Yetişkinler İçin Çevre Okuryazarlığı Ölçeği (ELSA) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarnın sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarnın orta üstü düzeyde olduğu, çevresel okuryazarlık düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sınıf ögretmeni adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik tutumları sınıf düzeyi ve bilimsel yayın ya da dergi takibi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken; cinsiyet, mezun olunan lise türü ve anne-baba eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Öğretmen adaylarının çevresel okuryazarlık düzeyleri cinsiyet değişkenine göre kızlar lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Ögretmen adaylarının çevresel okuryazarlık düzeyleri bilimsel yayın ya da dergi takibi değişkenine göre çevresel farkındalık alt boyutunda anlamlı farklılık göstermektedir. Sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü ve anne/baba eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine primary school teacher candidates' attitudes towards socioscientific issues and environmental literacy levels in terms of various variables. For this purpose, the survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 226 primary school teacher candidates studying at Kastamonu University Faculty of Education in the 2021-2022 academic year. In the study, the Attitude Scale towards Socioscientific Issues developed by Topçu (2010) to measure the attitudes of pre-service teachers towards socioscientific issues, and the Environmental Literacy Scale for Adults (ELSA) developed by Atabek Yiğit, Köklükaya, Yavuz and Demirhan (2014) were used to determine their environmental literacy levels. The obtained data were analyzed using the SPSS 25 package program. As a result of the research, it was determined that the attitudes of teacher candidates towards socioscientific issues were above medium and their environmental literacy levels were high. It has been determined that teacher candidates' attitudes towards socioscientific issues and environmental literacy levels show significant differences according to some variables. While primary school teacher candidates' attitudes towards socioscientific issues differ significantly according to grade level and scientific publication or journal follow-up variables; No significant difference was found according to the variables of gender, type of high school graduated, and educational status of parents. Environmental literacy levels of teacher candidates show a significant difference in favor of girls according to the gender variable. The environmental literacy levels of teacher candidates differ significantly from the environmental awareness sub-dimension according to the variable of following scientific publications or journals. No significant difference was found according to the variables of grade level, type of high school graduated and educational status of parents.