Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki kimya konularına ilişkin kavram yanılgılarının incelenmesi
Investigation of secondary school students' misconceptions regarding chemistry topics in science course
  1. Tez No: 806675
  2. Yazar: EDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YANARATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesindeki kavram yanılgılarını tespit etmek ve bu yanılgıların giderilmesine ilişkin kavram çarkı öğrenme tekniğinin etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi Kastamonu ili Tosya ilçesinde öğrenim gören ortaokul 7. sınıf düzeyindeki 122 öğrenciden oluşmaktadır. Bu bağlamda geliştirilen Saf Madde ve Karışımlar Kavram Testi (SMKKT) ve güncel öğretim yaklaşımlarından kavram çarkı öğrenme tekniği etkinlikleri ile deney kontrol gruplu, ön test, son test şeklinde uygulanan yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. 2022-2023 öğretim yılı bahar yarıyılında altı hafta süren çalışmadaki veriler“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesi ile ilgili uygulanan Kavram Çarkı Diyagramı (KÇD), SMKKT, Kısa Cevaplı sorular ve Doğru-yanlış sorularından oluşan dört farklı veri toplama aracından elde edilmiştir. Uygulamada elde edilen veriler ön test ve son test olarak, deney ve kontrol gruplarına ayrı ayrı uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS, nitel verilerin analizinde ise MaxQDA programları kullanılmıştır. Veri analizinde uygulama öncesi ve sonrası arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmek amacıyla gruplar arasındaki ön test son test sonuçlarına göre bağımsız t testi uygulanmıştır. İkiden fazla kategorisi bulunan değişkenler için ise ANOVA testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerin ön test sonuçlarına ilişkin bulgulara göre öğrencilerin çoğunluğu“Saf Madde ve Karışım”ünitesine yönelik kavram yanılgısına sahiptirler. Öğrencilerdeki söz konusu kavram yanılgılarının giderilmesinde ve bu kavramların algılanmasında kavram çarkı öğrenme tekniğinin olumlu etkileri gözlenmiştir. Elde edilen bulgulara ışığında kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik bazı öneriler de sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kavram yanılgısı, Kavram çarkı, Saf madde ve Karışım
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the misconceptions of secondary school 7th grade students in the science course“Pure Matter and Mixtures”unit and to examine the effects of the concept wheel learning technique on eliminating these misconceptions. The sample of the study consists of 122 secondary school 7th grade students studying in Kastamonu province Tosya district. In this context, the Pure Substances and Mixtures Concept Test (SMKKT) developed and the concept wheel learning technique activities, one of the current teaching approaches, and the quasi-experimental method with experimental control group, pre-test and post-test were used. The data in the study, which lasted for six weeks in the spring semester of the 2022-2023 academic year, were obtained from four different data collection tools consisting of Concept Wheel Diagram (KÇD), SMKKT, Short Answer questions and True-false questions applied for the unit“Pure Matter and Mixtures”. The data obtained in the application were applied separately to the experimental and control groups as pre-test and post-test. SPSS was used in the analysis of quantitative data, and MaxQDA programs were used in the analysis of qualitative data. In order to determine whether there is a significant difference between before and after the application in data analysis, independent t-test was applied according to the pre-test and post-test results between the groups. ANOVA test was used for variables with more than two categories. According to the findings related to the pre-test results of the students in the experimental and control groups, the majority of the students have a misconception about the“Pure Substance and Mixture”unit. The positive effects of the concept wheel learning technique were observed in eliminating the misconceptions in students and in the perception of these concepts. In the light of the findings obtained, some suggestions for eliminating misconceptions were also presented. KEYWORDS: Misconception, Concept teaching, Pure matter and Mixture