Tasarım etiketlemeleri
Design labelings
- Tez No: 806690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KOLOTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında beş bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümde; literatür özeti, tezin amacı ve orijinal katkı verilmiştir. İkinci bölümde ise tez içerisinde ihtiyaç duyulan temel kavramlara ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde çalışmanın orijinal kısımları anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, blok-zarif tasarım tanımı verilmiş ve blok-zarif tasarımlara dair elde edilen temel sonuçlardan bahsedilmiştir. Ayrıca, blok-zarif Steiner üçlü sistemlerin, afin ve projektif geometrilerin, dahası, küçük parametreli tasarımların üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise çizgi-zarif tasarım tanımı verilerek; çizgi-zarif Steiner üçlü sistemlerin, afin ve projektif geometrilerin ve Steiner dörtlü sistemlerin üzerine eğilinmiştir. Beşinci bölümde, tezde elde edilen sonuçlara değinilerek, açık problemlere yer verilmiş ve gelecekte yapılabilecek çalışmalara dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are five chapters in this thesis. In the first chapter; literature review, the objective of the thesis and original contribution are given. In the second chapter, the basic concepts and theorems needed in the thesis are given. In the third and fourth chapters, the original parts of the study are explained. In the third chapter, the definition of block-graceful design is given and the basic results of the block-graceful designs are mentioned. In addition, emphasis is placed on block-graceful Steiner triple systems, affine and projective geometries, moreover, designs with small parameters. In the fourth chapter, the definition of line-graceful design is given; focused on line-graceful Steiner triple systems, affine and projective geometries, and Steiner quadruple systems. In the fifth chapter, the results obtained in the thesis are mentioned, open problems are included and suggestions for future work are made.