Elektrikli otomobillerde kullanılan batarya paketlerinin yeniden kullanımı için yöntem önerilmesi
The method proposal for the reuse of battery packs used by electric vehi̇cles
  1. Tez No: 806691
  2. Yazar: TUBA GÜVEN ZURNACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Elektrikli araç üretiminin hızla arttığı günümüzde, elektrikli araçlarda ömrünü doldurmuş batarya paketlerinin yeniden kullanım/geri dönüşüm metotlarının olup, olmadığı var ise nasıl bir yol izleneceği henüz belli değildir. Tez kapsamında batarya paketlerinin otomotiv sonrası kullanımlarının mümkün olup, olmadığı incelenerek, batarya paketlerinin ikinci yaşam döngüsü için prosedür tanımlaması yapılmış ve yeniden kullanım metotları belirtilmiştir. Batarya paketlerinin yeniden kullanım süreçlerinin hızlandırılması için batarya paketlerinde kullanılan komponentlerin ve BMS yazılımının ortaklaştırılmasına karar verilmiştir. Geri dönüşüm süreçlerinin kolaylaştırılması için hücre birleştirme yöntemleri incelenerek, geri dönüşüm için uygun metoda karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world where electric vehicle production is increasing rapidly, it is not yet clear whether there are reuse/recycling methods for battery packs that have expired in electric vehicles, or if there are, what kind of path will be followed. Within the scope of the thesis, whether it is possible to use the battery packs after automotive or not, the procedure for the second life cycle of the battery packs is defined, and the reuse methods are specified. In order to accelerate the reuse processes of battery packs, it was decided to combine the components and BMS software used in battery packs. To speed up the recycling processes, cell assembly methods were examined and the appropriate method for recycling was decided.