Medikal fantom malzemelerinin üretilmesi ve incelenmesi
Production and characterization of medical phantom materials
  1. Tez No: 806692
  2. Yazar: KHALEDA ENJARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde tıbbi görüntüleme ve dozimetre amaçlı doku benzeri fantom malzemelerinin üretilmesi ve incelenmesi amaçlanmıştır. Doku benzeri fantom malzemeleri polimer matrisli kompozit malzemelerden üretilmiştir. Fantom malzemesi üretiminde polimer matris olarak akrilik fotopolimer, poliüretan (PU), epoksi reçine ve PMMA kullanılmıştır. Gama ve X-ışınlarının iyonlaşma etkileri azdır. Bu özellikleri nedeniyle gama ışınlarının tıpta kullanımları yaygındır. Ancak hücrelere zararlar verirler. İnsanların kan, kemik ve yumuşak doku gibi organlarının gama radyasyonu ile etkileşiminin irdelenmesi önemlidir. Dozimetri ile ilgili yapılan çalışmaların insanlar üzerine uygulanması risklidir. Bu nedenle insanlar yerine fantom kullanılır. Fantomlar, doku eşdeğeri malzemelerden geliştirilmiş olan ürünlerdir. Fantom malzemelerinin yoğunlukları, elektron yoğunlukları, etkin atom numaraları ve radyasyonu zayıflatma gibi radyolojik özelliklerinin temsil ettiği dokuya yakın olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, tissue mimicking phantom materials were produced and characterized for medical imaging and dosimetry applications. Tissue mimicking phantom materials were produced from polymer matrix composite materials. Polyurethane (PU), acrylic photopolymr, epoxy resin and PMMA were used fort he production of tissue mimicking phantom materials. Usage of the ionizing gamma and x-rays are extensive in the medical applications. But, gamma and x-rays are dangerous to human cells. Interactions of the blood, bone, and soft tissue of the humans with the gamma radiation must be investigated and determined. Dosimetry experiments are dangerous on the human body. So, dosimetry studies must be carred out with phantoms. Phantoms are product manufactured by using tissue mimicking phantom materials. Density, electron density, effective atom number and radiation attenuation properties of the phantom materials must be close to tissue which they represent.