Hayati parametrelerin ölçümüyle melatonin salgısı destekleyici sistem tasarımı
Melatonin supporting system design by measurement of vital parameters
- Tez No: 806719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Melatonin hormonu büyüme ve gelişme için gereklidir. Özellikle prematüre doğanlar normal doğanlara oranla daha yüksek melatonin salgısına ihtiyaç duyarlar. Bu hormon karanlık ortamda salgılanıp, ışık etkisi altında baskılanır. Yeni doğan yoğun bakım üniteleri için anne karnı hissiyatının devamı ve melatonin salgısını destekleyici ortam oluşturulmasına yönelik sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bebeğin hayati parametrelerine göre, optik özelliklerini üzerine uygulanan elektrik enerjisiyle değiştiren polimer dağılmış likit kristal cam yapısının kontrolü sağlanmıştır. İnsan temasına karşı elektriksel izolasyon tedbirleri alınmış, sterilizasyon ve temizlik çalışmaları için uygun hale getirilmiştir. Bu çalışmada, bir diğer konu ise, hayati parametrelerin ölçümlendiği cilt probları günümüzde kablolu sensörler ile gerçekleştirilmektedir. Ancak hekimler bazı durumlarda, bebeklere rahatsızlık verdiği ve uzuvlarına dolaştığı gerekçesiyle bu sensörleri kullanmamayı tercih ederler. Bir çözüm olarak, cilt sıcaklığı verisi, kablosuz cilt probu ile düşük tüketimli Bluetooth teknolojisi üzerinden taşınmıştır.
Özet (Çeviri)
The hormone melatonin is necessary for growth. Especially premature babies need higher melatonin secretion than normal babies. This hormone is secreted in the dark and suppressed under the effect of light. A system has been designed for neonatal intensive care units to make the feeling of the mother womb and to create an environment that supports melatonin secretion. According to the vital parameters of the baby, the polymer dispersed liquid crystal glass structure is controlled which changes its optical properties with the electrical energy applied on it. Electrical isolation has been provided against human contact and has been made suitable for sterilization and cleaning works. In this study, another issue is skin probes, in which vital parameters are measured, nowadays with wired sensors. However, in some cases, doctors prefer not to use these sensors because they cause discomfort to infants and entanglement in their limbs. As a solution, skin temperature data was transmitted via low consumption Bluetooth technology with a wireless skin probe.