Profesyonel turist rehberlerinin pandemi sürecinde işini kaybetme kaygısının iş performansına etkisi
The effect of professional tourist guides' anxiety of losing their jobs during the pandemic process on job performance
- Tez No: 806737
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Covid 19 salgınının en çok etkilediği sektörlerden birisi turizm sektörüdür. Turistik tesislerdeki rezervasyonların iptal edilmesi ya da ertelenmesi, turistik destinasyonlarda gerçekleştirilecek olan aktivitelerin de iptal edilmesini zorunlu kılmıştır. Rezervasyon iptalleri ya da ertelemelerinden dolayı turistik aktivitelerin gerçekleştirilmesinde görevli profesyonel turist rehberlerinin işini kaybetme ve işsizlik kaygısı, diğer taraftan da sağlığını kaybetme endişesi yaşaması, motivasyon eksikliği ve performans düşüklüğü gibi birçok sorunu beraberinde getirebileceği düşünülerek çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisinin ortaya çıkardığı işini kaybetme kaygısının iş performansı üzerine etkisini belirlemek ve ilgili literatüre katkı sağlamak, araştırmacılara yeni veriler sunmak olarak belirlenmiştir. Çalışmanın uygulama alanı Nevşehir Turist Rehberleri Odası'na (NERO) kayıtlı turist rehberleridir. NERO'ya kayıtlı 401 turist rehberine yüz yüze ve Google form aracılığıyla anket uygulanmış, pandemi dönemindeki iş güvencesizliği algılarının iş performanslarına etkileri ölçülmüştür. Araştırma verileri üzerinde Varyans analizi (One-Way Anova Analizi), bağımsız örneklem T-Testi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonrasında elde edilen sonuçlara göre; araştırmaya dahil olan turist rehberlerinin çoğunluğunu, erkeklerin, medeni durumu evli olanların, 36-40 yaş aralığında olanların ve lisans eğitimi alanların, oluşturduğu aynı zamanda kokartında belirtilen yabancı dili İngilizce olanlardan, lisans türü ülkesel olan, çalışma şekli serbest olan, mesleği asıl iş olarak icra eden, 11 yıl ve üzeri tecrübeye sahip olan, COVID19'a yakalanmayan, COVID19'a karşı korunma önlemlerini alan ve COVID19 hastalığını bulaştırma riski yaşayanlardan oluştuğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılanların, iş güvencesizliği ifadelerini değerlendirmelerinde cinsiyetlerine, çalışma şekillerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı ancak medeni durumlarına, yaşlarına, mesleği icra ediş şekillerine, Covid 19'a yakalanıp yakalanmama durumlarına, Covid 19'u bulaştırma endişesi yaşayıp yaşamama durumlarına göre ifadeleri değerlendirmelerinde farklılık çıktığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda araştırmaya katılanların, iş performansı ifadelerini değerlendirmelerinde medeni durumlarına, Covid 19'a yakalanıp yakalanmama durumlarına, Covid 19'u bulaştırma endişesi yaşayıp yaşamama durumlarına göre anlamlı bir farklılık olmadığı ancak cinsiyetlerine, yaşlarına, mesleği icra ediş şekillerine ve çalışma şekillerine göre ifadeleri değerlendirmelerinde farklılık çıktığı tespit edilmiştir. Katılımcıların iş güvencesizliği algılarının iş performansları üzerindeki etkilerin düşük düzeyde pozitif yönlü olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların içerisinde bulundukları pandemiden dolayı iş güvencesizliği algıları arttıkça, iş performansları üzerindeki etkinin de düşük düzeyde paralel olarak arttığı söylenebilir. Bu dönemde profesyonel turist rehberlerinin iş güvencesizliği algıları artış gösterse de ekonomik gelir elde edebilmek ve hayatlarını ikame edebilmek amacıyla zor da olsa performanslarını artırmaya özen gösterdikleri söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the sectors most affected by the COVID19 epidemic is the tourism sector. Cancellation or postponement of reservations in touristic facilities made it necessary to cancel activities to be carried out in touristic destinations. Considering that professional tourist guides in charge of performing touristic activities due to reservation cancellations or postponements, may cause many problems such as loss of job and unemployment, on the other hand, anxiety about losing their health, lack of motivation and poor performance, the aim of the study is to reduce the anxiety of losing their job caused by the COVID-19 pandemic. determining its effect on job performance and contributing to the relevant literature, presenting new data to researchers. The application area of the study is tourist guides registered with Nevsehir Guides Chamber (NERO). A questionnaire was applied to 401 tourist guides registered with NERO, face to face and via Google form, and the effects of job insecurity perceptions during the pandemic period on their job performance were measured. Analysis of variance (One-Way Anova Analysis), independent sample T-Test, and regression analysis were performed on the research data. According to the results obtained after the research; The majority of the tourist guides included in the research are men, those whose marital status is married, those between the ages of 36-40 and those who have undergraduate education, who also speak English as the foreign language specified on their cockade, have a regional license type, have a free working style, and perform their profession as their main job. It has been determined that those who have 11 years or more experience, have not caught COVID19, have taken protection measures against COVID19 and are at risk of transmitting COVID19 disease. It was determined that there was no significant difference in the evaluation of the statements of job insecurity by the participants according to their marital status, age, way of performing the profession, whether they were caught in COVID19 or not, and whether they had the fear of infecting COVID19 or not. At the same time, it was determined that there was no significant difference in the evaluation of job performance statements of the participants according to their marital status, become COVID19, and the anxiety of transmitting COVID19, but there was a difference in evaluating the statements according to their gender, age, way of performing the profession and working style. It was determined that the effects of the participants' perceptions of job insecurity on their job performance were low and positive. It can be said that as the perceptions of job insecurity increase due to the pandemic they are in, the effect on their job performance increases in parallel with a low level. In this period, although the perception of job insecurity increased, it can be said that professional tourist guides took care to increase their performance, even if it was difficult, in order to gain economic income and replace their lives.