Koroner arter by-pass greft cerrahisinde preemptif uygulanan erektör spina plan blok uygulamasının postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi.
Evaluation of the effect of preemptive erector spina plan block application on postoperative pain in patients undergoing coronary artery by- pass graft surgery
  1. Tez No: 806736
  2. Yazar: AKIN DİŞİKIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİLGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Koroner arter by-pass greft (KABG) operasyonlarında, preemptif uygulanan erektör spinal plan (ESP) blok uygulamasının intraoperatif ve postoperatif opioid tüketimi üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Etik kurul ve hastaların yazılı onamı alındıktan sonra Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde genel anestezi altında elektif cerrahi planlanarak, KABG cerrahisi uygulanan, 18-75 yaş aralığında ASA III riskinde 65 hasta çalışmaya davet edildi 5 hasta çalışmayı reddetti. Altmış hasta randomize edilerek Grup E (ESP) ve Grup K (Kontrol) olmak üzere her grupta 30 hasta olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. İzlem sürecinde 10 hasta çalışma dışı bırakıldı. Grup E hastalarında genel anestezi indüksiyonu öncesinde, prone pozisyonunda, USG eşliğinde, T5 transvers proses seviyesinden ESP blok yapıldı. Soğuk kaybında blok başarılı kabul edildi. Grup K hastalarına preoperatif işlem uygulanmadı. Tüm hastalara genel anestezi altında of-pump KABG cerrahisi yapıldı. Hastalar operasyon sonrası entübe olarak YBÜ alınarak ve 4 saat içinde extübasyonları gerçekleştirildi. Grup E ve Grup K' deki tüm hastalara ekstübasyon sonrası intravenöz (İV) hasta kontrolü analjezi (HKA) uygulandı. Tüm hastalar extübasyon sonrası 48 saat boyunca VAS (Vizüel Analog Skala) değeri, analjezik tüketimi, olası yan etkiler ve hasta memnuniyeti açısından takip edildi. Bulgular: Bu çalışmada krierlere uyan 50 hastanın verileri incelendi. Grup E'de Grup K'ya göre postoperatif ekstübasyon sonrası 30.dakika, 1., 2., 4., 8., 12. ve 16.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the effect of preemptive erector spinal plane (ESP) block application on intraoperative and postoperative opioid consumption in coronary artery by-pass graft (CABG) operations. Methods: After the ethics committee and the written consent of patients was obtained,65 patients at risk of ASA III between the ages of 18-75 who underwent CABG surgery by planning elective surgery under general anesthesia in the operating room of the Bolu Abant Izzet Baysal University (BAIBU) Training and Research Hospital were invited to the study. 5 patients refused to participate in the study. 60 patients were divided into 2 groups by randomized, Group E (ESP) and Group K (Control), with 30 patients in each group. 10 patients were excluded from the study during the follow-up period. Before the induction of general anesthesia in Group E patients ESP block was performed at the T5 transverse process level in the prone position, under USG guidance. The block was considered successful when the sense of cold disappeared. In Group K, preoperative procedure was not applied to patients. All patients underwent off-pump CABG surgery under general anesthesia. After the operation, the patients were taken to the Intensive Care Unit (ICU) while being intubated. Extubations were performed within 4 hours. Intravenous (IV) Patent- Controlled Analgesia (PCA) was applied to all patients in Group E and Group K after extubation. All patients were followed up for 48 hours after extubation reguiding VAS (Visual Analogue Scale) value, analgesic consumption, possible side effects and patient satisfaction. Results: In this study, the data of 50 patients who met the criteria were examined.