Ön diz ağrısı olan ve olmayan amatör bisikletçilerin bisiklet postürü, alt ekstremite kas kuvveti ve esnekliğinin karşılaştırılması
Comparison of cycling posture, lower extremity strength and flexibility between amateur cyclists with and without anterior knee pain
  1. Tez No: 806739
  2. Yazar: GİZEM ECE DÜLDÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN HARPUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, ön diz ağrısı olan ve olmayan amatör yol bisikletçilerin alt ekstremite esnekliği, kas kuvveti ve bisiklet postürünü karşılaştırmaktı. Çalışmaya ön diz ağrısı olan (n=17) ve olmayan (n=17) toplam 34 bisikletçi dahil edildi. Gruplardaki bisikletçilerin yaş, vücut kütle indeksi, sürüş yılları, haftalık sürüş mesafesi ve ortalama kadansları benzerdi. Bireylerin alt ekstremite kas esneklikleri Diz Ekstansiyon, Ely's, ve Ağırlık Aktarmalı Öne Hamle Testi; kuadriseps, hamstring ve kalça eksternal rotator kaslarının izometrik kas kuvvetleri el dinamometresi ile; alt ekstremite dizilimi Tek Bacak Çömelme Testi ile; bisiklet postürü, lateralden ve anteriordan çekilen fotoğraflardaki eklem açılarının belirlenmesi ile değerlendirildi. Dominant olmayan ekstremitelerinde ön diz ağrısı olan bisikletçilerin, kuadriseps kas kuvveti kontrol grubuna göre daha az bulundu (p=0,025). Ön diz ağrısı olan bisikletçilerin ağrısız ekstremiteleri ile sağlıklı grubun ekstremiteleri karşılaştırmalı analizinde ağrılı grubun kuadriseps kas kuvveti kontrol grubuna göre daha az bulundu (p=0,034). Tek bacak çömelme testinde de sonuçlar ekstremite karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde diz ağrılı grubun valgus açısı değerleri daha fazla bulundu (p=0.018). Bisiklet postürleri ile ilgili testlerin sonuçlarının kıyaslanmasında gruplar arası değerler benzerdi. Ön diz ağrısı olan bisikletçilerin kuadriseps kas kuvvetini arttırıcı egzersizlerin tedavi programına eklenmesi ağrı yönetiminde olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bisikletçilerde alt ekstremite dizilimi değerlendirmek ve dinamik diz valgusu varlığında bu durumu düzeltmeye yönelik egzersizler vermek ön diz ağrısını önleme stratejilerine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare lower extremity flexibility, muscle strength, and cycling posture of amateur road cyclists with and without anterior knee pain. A total of 34 cyclists with (n=17) and without (n=17) anterior knee pain were included in the study. The cyclists in both groups had similar characteristics such as age, body mass index, years of riding, weekly riding distance, and average cadence. Lower extremity flexibility was evaluated using the Knee Extension, Ely's, and Weight Bearing Lunge Test. Quadriceps, hamstring, and hip external rotator muscle isometric strength was measured using handheld dynomometer. Lower extremity alignment was assessed using the single-leg squat test. Cycling posture was evaluated by determining joint angles in photographs taken from lateral and anterior views. It was found that quadriceps muscle strength was lower in cyclists with anterior knee pain in the non-dominant extremities than in the control group (p=0.025). In the Single Leg Squat Test, the valgus angle values in the group with knee pain were higher when compared with the extremities of the control group (p=0.018). When comparing the results of the tests related to the cycling posture, the values were similar between the groups. Adding exercises that increase quadriceps muscle strength to treatment program of cyclists with anterior knee pain may have positive results in pain management. Assessing lower extremity alignment and performing corrective exercises in the presence of dynamic knee valgus may" contribute to strategies to prevent anterior knee pain.