Eski anadolu Türkçesi metinlerine göre uğur ve uğursuzluk(13.-15. yüzyıllar)
According to the texts in old anatolian Turkish, auspiciousness and inauspiciousness(13th-15th centuries)
- Tez No: 806754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Uğur ve uğursuzluk ifadeleri gündelik yaşam içinde yer alan ve hayatı farklı yönlerde etkileyen kavramlardır. Yaşanmışlıklar algımızı ve olaylara bakışımızı etkilediği gibi iyi veya kötü olaylar da nesnelere, insanlara, hayvanlara veyahut gezegenlere uğur ve uğursuzluk atfedilmesini sağlamıştır. İnsanlar hayatlarında karşılaştıkları olayları uğur veya uğursuzluk olarak değerlendirmişlerdir. Ve bu durumların geleceklerini etkilediği düşüncesi ön planda olduğu ifade edilebilir. İlgi çeken bu kavramların Orta Çağ Anadolu'sunda 13. ve 15. Yüzyıllarda Eski Anadolu Türkçesi ile yazılmış olan eserler içerisinde nasıl ve hangi şekillerde karşımıza çıktığı konusunu merak ederek yola çıkıp bu çalışmayı gerçekleştirdik. Var olan toplum ve içindekiler tarihçiyi her yönden ilgilendirmektedir. Bir tarihçinin bunları bilip, faydalanarak bilinçli bir tarih yazımı yapması ayrı bir önem teşkil eder. Toplumu daha iyi anlayabilmek adına bir tarihçi gözünden uğur-uğursuzluk kavramlarını dönemdeki farklı türden eserler içerisinde inceleyip konu hakkında daha fazla bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma uğur ve uğursuzluk konusunun Eski Anadolu Türkçesi metinlerindeki kullanımlarını analiz etmeyi ve aynı zamanda kavramların farklılıklarının ve benzerliklerinin de ortaya koyulmasını da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The expressions of“fortune and misfortune”are concepts that exist in everyday life and have the potential to influence various aspects of life. Experiences shape our perception and outlook on events, and both positive and negative events have led to attributing auspiciousness or inauspiciousness to objects, individuals, animals, or even planets. People have evaluated the events they encounter in their lives as auspicious or inauspicious. It can be stated that the belief in the impact of these situations on their futures is prominent. We embarked on this study out of curiosity about how these intriguing concepts manifest in the works written in Old Anatolian Turkish during the 13th and 15th centuries in medieval Anatolia. The existing society and its constituents are of great interest to historians from all angles. It holds particular importance for a historian to be aware of these concepts and to engage in conscious historical writing by utilizing them. From the perspective of a historian, examining the notions of auspiciousness and inauspiciousness in various types of works from the period aims to gain further insight into the subject, thus enabling a better understanding of society. This study aims to analyze the usage of auspiciousness and inauspiciousness concepts in the texts written in Old Anatolian Turkish, while also highlighting the differences and similarities between these concepts.