Anne-baba tutumlarının ergenlerin psikolojik sağlık gelişimi ile ilişkisi
The relationship between parental attitudes and psychological health development of adolescents
  1. Tez No: 806753
  2. Yazar: AYA WARYACHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı Anne-Baba tutumlarının ergenlik döneminde olan bireylerin psikolojik sağlık gelişimi arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde ve Fas ülkesinde çeşitli lise ve üniversitelerde 18-21 yaş aralığında öğrenim görmekte olan 108 erkek öğrenci ve 108 kız öğrenci, toplam 216 katılımcı örneklem olarak belirlenmiştir. Katılımcılar, gönüllü olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında, araştırmaya katılan ergen bireylerin demografik özellikleri hakkında verileri elde etmek amacıyla,“Kişisel Bilgi Formu”, yetiştikleri ebeveyn tutumları anlamaya yönelik Türkçeye uyarlanan“Anne-Baba Tutum Ölçeği”(ABTÖ), Lamborn ile arkadaşları tarafından, 1991 yılında geliştirilmiştir. Ayrıca psikolojik sağlık gelişimlerinin arasındaki ilişkiyi incelemek için Uzun (2018) tarafından geliştirilen“Ergenlikte Ruhsal Gelişim Ölçeği”anket olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 26programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde tek yönlü Varyans analizi (Anova), bağımsız olan örneklem karşılaştırmasında t-testi analizi uygulanmıştır ve farkın kaynağının belirlenmesi için, post-hoc analizi, varyanslarının eşit dağılım gösterdiği durumlarda Bonferroni testi kullanılmıştır. Varyansın homojenliğini belirlemek için Levene istatistiği ile varyansların homojen olup olmadığı tespit edilmiştir. Ölçek Toplam Puanları arası ilişkiye pearson korelasyon katsayısı ile bakılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda, Anne-Baba Tutum Ölçeği ile Ergenlikte Ruhsal Gelişim Ölçeği arasında anlamlı düzeyde pozitif yönde orta şiddette korelasyonel ilişki bulunmaktadır. Elde edilen bulgular literatürü göz önünde bulundurarak tartışılmış ve sonraki araştırmalara önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the relationship between parental attitudes and psychological health development of individuals in adolescence. For this purpose, 108 male students and 108 female students, aged between 18-21, studying at various high schools and universities in the province of Istanbul and Morocco, a total of 216 participants were determined as a sample on a voluntary basis. The“Personal Information Form”was developed by Lamborn et al. In addition, the“Scale of Spiritual Development in Adolescence”developed by Uzun (2018) was applied as a questionnaire to examine the relationship between psychological health developments. Data analysis was recorded in SPSS 26 program and analyzed. One-way Analysis of Variance (Anova), was used to analyze the data, t-test analysis was used for independent sample comparison, and Bonferroni test was used for post-hoc analysis to determine the source of the difference when the variances were found to be homogeneous, Levene's statistic was determined whether the variances were homogeneous. The relationship between the Scale Total Scores was examined using the Pearson correlation coefficient. As a result of the analyzes made, it was seen that there was a moderate positive relationship between the Parental Attitude Scale and the Spiritual Development Scale in Adolescence. The findings, were discussed considering the literature and suggestions were made for other further researchs.