Anayasa Hukuku açısından kültürel mirasın korunması
Cultural heritage protection in Constitutional Law
- Tez No: 806765
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ESEN ARNWİNE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Bu tez çalışmasında kültürel mirasın korunması konusu anayasa hukuku açısından değerlendirilmiştir. Bu çerçevede bir yandan kültürel mirasın bir toplumda siyasi iktidarın örgütlenişi açısından oynadığı işleve dikkat çekilirken, diğer yandan kültürel mirasın korunmasına hak temelli bir yaklaşımın mümkün olup olmadığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda, genellikle karşılaştırmalı bir yöntemle kültürel mirasın korunmasının anayasalarda yer almasının değeri sorgulanmıştır. Bu çerçevede kişilerin“kültürel miras hakkı”nın olduğu sonucuna varılmış ve hakkın norm alanı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda tezin Birinci Bölümünde kültürel mirasın tanımı, kapsamı ve sınırlandırılması ile kültürel mirasın hukukça korunması ve hakkın hukukça tanınması konuları ele alınmıştır. Tezin İkinci Bölümünde ise hakkın niteliği, işlevi, konusu, sınırlandırılması ve korunması konuları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the protection of cultural heritage has been evaluated in terms of constitutional law. Within this framework, it has been investigated whether a rights-based approach to cultural heritage protection is possible while drawing attention to the function of cultural heritage in terms of the organization of political power in a society. In this direction, the value of constitutional provisions concerning cultural heritage protection has been questioned, generally with a comparative method. Finally, it has been concluded that individuals possess a“right to cultural heritage,”and the normative field of the right has been tried to be revealed. In this context, in the First Chapter of the thesis, the definition, scope, and limitation of the concept of cultural heritage, the legal protection of cultural heritage, and the legal recognition of the right are discussed. Then, in the Second Chapter of the thesis, the nature, function, subjects, limitations, and protection of the right are investigated.