Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasında kurulların rolü ve hukuki niteliği
The role and legal nature of the boards in the protection of cultural and natural assets
- Tez No: 898694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Kültür ve tabiat varlıkları ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle insanlığın ortak mirası olarak kabul edilmiştir. Bu varlıkların korunması Türkiye Cumhuriyeti Devleti açısından da anayasal bir yükümlülüktür. Bu nedenle kültür ve tabiat varlıklarının korunması gerekmektedir. Koruma çok farklı şekillerde sağlanabilmektedir. Çalışmamızda esas itibarıyla kültür ve tabiat varlıklarının korunmasından sorumlu idari teşkilatın kuruluşu, kurumsal yapısı, hukuki niteliği, görev ve yetkileri, çalışma esas ve usulleri, aldığı kararlar ile bu kararların yasal denetimi başlıklar halinde açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural and natural assets are recognized as the common heritage of humanity by international conventions to which our country is a party. The protection of these assets is also a constitutional obligation for the Republic of Turkey. Therefore cultural and natural assets need to be protected. Protection can be achieved in many different ways. In our study, the establishment, institutional structure, legal nature, duties and powers, working principles and procedures, decisions taken and legal supervision of these decisions of the administrative organization responsible for the protection of cultural and natural assets are discussed explained under headings.