Öğretmenlerin okul yöneticileriyle ilgili algıladıkları örgütsel güç mesafesinin algılanan okul iklimi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of teachers' perceived organizational power distance with school managers and perceived school climate
  1. Tez No: 806771
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul, ortaokul ve lise kurumlarında görev yapan öğretmenlerin algılarına göre örgütsel güç mesafesi ile okul iklimi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Rize il merkezinde ve ilçe merkezlerinde ilkokul ve ortaokulda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada basit seçkisiz örneklem yöntemi kullanılmış olup 343 öğretmen araştırma grubuna dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Örgütsel Güç Mesafesi Ölçeği”,“Okul İklimi Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin örgütsel güç mesafesi algılarının düşük ve okul iklimi algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmektedir. Araştırmada öğretmenlerin örgütsel güç mesafesi ile okul iklimi algıları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between organizational power distance and school climate according to the perceptions of teachers working in primary, secondary and high school institutions. Relational screening model was used in this study. The universe of the research consists of teachers working in primary and secondary schools in Rize city center and district centers in the 2020-2021 academic year. Simple random sampling method was used in the study and 343 teachers were included in the research group.“Organizational Power Distance Scale”,“School Climate Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools in the research. As a result of the analysis, it is seen that teachers' organizational power distance perceptions are low and school climate perceptions are high. In the study, it was determined that there was a negative significant relationship between teachers' organizational power distance and school climate perceptions.