Impact of scrum tailoring choices on technical debt
Scrum uyarlama tercihlerinin teknik borç üzerindeki etkisi
- Tez No: 806780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZCAN TOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çevik yazılım geliştirme (ÇYG), geleneksel yöntemler tarafından ortaya çıkan sorunlara çözümler önererek popülerliğini arttırmıştır. Çeşitli ÇYG yöntemleri arasında Scrum, en popülerlerinden birisidir. Scrum Kılavuzu, her Scrum pratiğinin (etkinlikler, roller ve eserler) tanımları, kuralları ve amaçlarının ayrıntılı bir açıklamasını sunar. Takım büyüklüğü, takım dağılımı, proje alanı, teknoloji ve gereksinim istikrar seviyeleri gibi çeşitli faktörler nedeniyle, organizasyonlar Scrum pratiklerini kendi bağlamlarına uyarlamayı ve bu pratiklerin Scrum Kılavuzu'nda tanımlanan orijinal tanımlarına kıyasla bazı özelleştirmeler yapmayı tercih ederler. Bu tez çalışmasında, Scrum uygulayan yazılım şirketlerinde Scrum pratiklerinin uyarlanma tercihlerini keşfettik ve bu tercihlerin olumlu ve olumsuz sonuçlarını belirleyerek teknik borç perspektifinden bu tercihlerin etkisini analiz ettik. Bu hedeflere ulaşmak için, öncelikle bu alandaki mevcut çalışmaları belirlemek için Sistematik Literatür Taraması (SLT) gerçekleştirdik. Bu çalışmanın ardından, 50 kişiyle bir anket çalışması ve sonrasında 10 kişiyle bir mülakat çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışmaların sonucunda, tüm Scrum pratiklerinin uyarlanma biçimlerine dair veriler elde ettik. Sonuçlar ayrıca, bu uyarlama tercihleriyle ilişkili olumsuz sonuçların olumlu sonuçlardan daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Özellikle, belirli uyarlama tercihlerinin yazılım projelerinde teknik borca neden olabileceğini, eksik veya yanlış geliştirmeler ve testlere, ürün kalitesinin azalmasına, Scrum takımı arasında ve Scrum takımı üyeleri ve müşteri/kullanıcı arasındaki iletişim problemleri gibi sorunlara neden olabildiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Agile software development (ASD) has increased its popularity by proposing solutions to the problems introduced by traditional methods. Among various ASD methods, Scrum is one of the most popular ones. Scrum Guide provides a detailed description of the definitions, rules, and purposes of each Scrum practice (i.e., events, roles, and artifacts). Due to various factors such as team size, team distribution, project domain, technology, and requirement stability levels, organizations prefer to adopt Scrum practices into their contexts and tailor them compared to the original definitions defined in the Scrum Guide. In this thesis study, we explored the tailoring choices made in Scrum practices in software organizations, determined the positive and negative consequences of these choices, and analyzed the impact of these choices from the technical debt perspective. To achieve these objectives, we first conducted a Systematic Literature Review (SLR) to identify existing studies in this field. Following this study, we conducted a survey study with 50 participants and subsequently conducted a follow-up interview study with 10 participants. Based on these studies, we found evidence on tailoring for all Scrum practices. The results also revealed that tailoring of Scrum practices yields more negative consequences than positive ones in software projects. Specifically, we discovered that specific Scrum tailoring choices lead to issues such as incomplete or incorrect code implementation and tests, lower product quality, and communication problems within Scrum teams, and among Scrum team members and customers.