PRINCE2 ve SCRUM yaklaşımının gemi inşa projelerindeki etkisinin kısıtlayıcı 6 etmen üzerinden istatistiksel analizi
Statistical analysis of the effect of PRINCE2 and SCRUM approach on shipbuilding projects with 6 limiting factors
  1. Tez No: 946398
  2. Yazar: HAVVA GİZEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TAVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Deniz taşımacılığı olmasaydı insanların yarısı açlıktan, kalan yarısı da donarak yaşamını yitirirdi (ICS, 2021).”Uluslararası Deniz Ticaret Odası'nın resmi sitesinde deniz taşımacılığı tanımlanırken kullanılan bu vurucu cümlenin nesnesi deniz taşımacılığı, metaforik öznesi ise gemi inşa sektörüdür. Dolayısıyla bahsi geçen felaketin varlığının gemi inşa sektörünün yokluğuna bağlı olduğu sonucu çıkarılabilir. Yüksek değerli ve bozulabilir kargolar hava yoluyla seyahat etse de, gemi filosu olmadan dünya ticaret hacmi sıfıra yakınsardı. Gemiler yoluyla nakliye olmadan, hammaddelerin, ürünlerin ve gıdaların toplu nakliyesi kesinlikle mümkün olmazdı. Gemiler; yapımı zorlu, mühendislik olarak gelişmiş ve oldukça pahalı eserlerdir. Bu türden eserlerin oluşturulabilmesi ancak ve ancak oluşturulma sürecinin bir proje olarak görülmesi; bu projenin de, üzerinde dikkatle çalışılmış bir proje yönetim yöntemi ile sürdürülmesi sonucunda mümkünlük kazanmaktadır. Canlı yaşamının, varlığına bu denli bağlı olduğu gemi inşa sektöründe proje yönetimi yöntemlerinin karşılaştırılması, bu konudaki akademik yayınların artması gerektiği düşünülmektedir. Gemi inşa sektöründe PRINCE2 ve Scrum proje yönetimleri hakkında yapılan literatür taraması, bu iki yönetimin karşılaştırılmasını ele alan çalışmalarda istatistiksel veri eksikliğini göstermiştir. Bu araştırma, gemi inşa projelerinin yönetimlerinde kısıtlayıcı altı etmeni etkileyen bu iki metodoloji arasında istatistiksel olarak doğrulanabilir bir fark olup olmadığını görmek için yapılmıştır. Altı etmen (planlama, kapsam, bütçe, risk, kaynak, kalite), PMBOK-Agile ve Axelos-PRINCE2 kitaplarında izlenecek ve yönetilecek etmenler olarak listelendiği için seçilmiştir. Gemi inşa projelerinde PRINCE2 ve Scrum'ın etkinliğini karşılaştırmak için pozisyon, deneyim, proje yönetimi metodolojisi, uygulama ve proje geri bildirimi hakkında çeşitli sorular içeren bir anket bulunmuştur. Bu anket, 2015 senesinde Elsevier'da yayımlanan“A statistical analysis of the effects of Scrum and Kanban on software development projects”isimli makaleden alınarak Türkçe'ye uyarlanmıştır. Anket, farklı uluslardan katılımcılara yöneltilmiştir. PRINCE2 ve Scrum'ın etmenler üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için ortalama, standart sapma ve korelasyon sonuçları hesaplanmıştır. Hesaplamalara geçilmeden önce karşılaştırılan yöntemler ile ilgili bilgilendirme yapılmış; karşılaştırmada temel alınan altı etmenin bu iki proje yönetim yöntemindeki ortak tanımları açıklanmıştır. Tanımlar, iki yöntemde de, yöntemlerin anlatıldığı ana yöntem kitaplarından ve bu kitapları yorumlayan yayınlardan alınmıştır. Kalite etmenine yönelik anket soruları; proje kalite gereksinimleri ile müşteri memnuniyetinin karşılanıp karşılanmadığını ve projenin genel olarak başarılı olup olmadığını incelediğinden, altı etmen arasındaki“kalite”unsuru, projenin genel başarısı ile ilişkilidir; zira kalite yapısı, proje yönetiminin çok gerçek bir yönünü yansıtır. Kalite etmeninin diğer beş kısıtlayıcı etmen ile pozitif korelasyona sahip olduğu kontrol edilmiştir. Diğer etmenlerin her biri ile kalite etmeni arasındaki pozitif korelasyon, PRINCE2 ve Scrum'ın projenin genel başarısını etkileyebilecek bireysel faktörlerin her birini nasıl etkilediğini incelemeyi kolaylaştırmıştır. Korelasyon sonuçları, proje başarısının bir göstergesi olan kalite etmeninin beş etmenin her biri ile pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Korelasyon değerleri anlamlıdır ve 0.51 ile 0.72 arasında değişmektedir. Bu sonuç, PRINCE2 ve Scrum'ın kısıtlayıcı 6 etmenin her birini nasıl etkilediğini incelemenin, metodolojilerin projenin genel başarısını nasıl etkilediğine dair fikir sağlayabileceğini göstermektedir Standart sapma değerleri incelendiğinde; planlama ve kapsam etmenlerinde Scrum puanlarında PRINCE2 puanlarına göre daha büyük bir varyans olduğu görülmektedir. Bütçe, risk, kaynak ve kalite etmenlerinde ise durum tam tersidir. Anket sorularına verilen yanıtların çeşitliliği bazında düşünüldüğünde buradan çıkan sonuç, Scrum metodolojisini kullanan projelerin altı etmenin %66'sı (bütçe, risk, kaynak, kalite) açısından daha fazla tutarlılık yaşayabileceğini göstermektedir. Ulaşılan sonuçlar anketteki cümlelerle yan yana getirilerek paylaşılmış, ayrıntılı yorumlama için gelecekte akademik çalışmalar yapılması planlanmıştır. Sonuçlar ayrıca genel olarak hem PRINCE2 hem de Scrum'ın başarılı gemi inşa projelerine yol açtığını ve katılımcıların kalite faktörü hakkındaki sorulara ortalama olarak“Katılıyorum”yanıtını verdiğini göstermiştir. Öneriler kısmına geçildiğinde, iki proje yönetim yönteminde kalitenin geliştirilebilmesi için sektörden tavsiyeler paylaşılmıştır. Çalışmanın sonuna gelindiğinde anlaşılan; tersanelerin, bu metodolojilerin pratik uygulamalarındaki farklılıkların farkında olması ve kısıtlayıcı etmenleri göz önünde bulundurarak bir seçim yapması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
“Without shipping, half the world would starve and the other half would freeze.”The object of this striking sentence, which is used when defining maritime transport on the official website of the International Chamber of Shipping, is maritime transport, and its metaphorical subject is the shipbuilding industry. Therefore, it can be concluded that the existence of the said disaster is due to the absence of the shipbuilding industry. Although high-value and perishable cargoes travel by air, world trade would be close to zero without a fleet of ships. Bulk transportation of raw materials, products and food would certainly not be possible without shipping via ships. Ships are complex, technically advanced and expensive artifacts. The creation of such works is only possible if the process of creation is seen as a project; This project is made possible as a result of continuing with a carefully studied project management method. It is thought that the comparison of project management methods in the shipbuilding industry, where living life is so dependent on its existence, and academic publications on this subject should increase. The literature review on PRINCE2 and Scrum project managements in the shipbuilding industry has shown the lack of statistical data in studies comparing these two managements. This research was conducted to see if there is a statistically verifiable difference between these two methodologies that affect six limiting factors in the management of shipbuilding projects. The six factors (planning, scope, budget, risk, resource, quality) were chosen because they are listed as factors to monitor and manage in the PMBOK-Agile and Axelos-PRINCE2 books. Project-related parameters to be considered during the writing and execution of projects; scope, planning, resource, budget, risk and quality. These parameters also constitute the constraints of the project. In order for the projects to be carried out in a balanced way, the project constraints in each project should be worked together in a balanced way. In this respect, each constraint is interrelated. Scope is the framework that determines what to do and what not to do in the project and thus the boundaries of the project. The naming of the scope may differ from field to field. For example; In engineering, the words job description are preferred instead of scope. Whatever the name is, the correct determination of the scope that defines the boundaries of the project is critical for the successful execution and success of the project. Quality should be examined in two ways. The first of these is the process quality of the project management during the execution of the project, and the second is the quality of the product, service or result that emerges as a result of the project, which is an important parameter that also shows the success of the project. Project duration, project start and end dates are handled in the time parameter. The time is determined by the department within the organization or the customer that will use the project output. The resource includes all elements such as personnel, equipment, and physical spaces to be used in the project. In particular, the project manager and employees in the project management team must have various expertise (technical information about the project application area, project environment, communication skills, general management knowledge and skills, project management methodology, etc.) necessary for the successful realization of the project. Some of these resources may not be available in the enterprise where the project will be carried out. In this case, the resources needed can be obtained by leasing from an external source and used in the project. Cost is one of the important parts that define the project. Indicates how much expenditure is required for the project. Determining the costs in the creation of the project is even more important in terms of benefit/cost analysis, especially in projects that target outputs that will generate income that will be the subject of sales. The risk is to evaluate the difficulties that may be experienced in this whole project management process and their effects on the other constraints of the project, and from there the difficulties that will be encountered in the execution of the project. All these constraints are closely related to each other, and a change in any constraint may affect the status of other constraints. For example, when the duration of a project needs to be shortened, unexpected costs are likely to arise in the budget. In addition, in this case, whether the resources will be sufficient or not may appear as another constraint. At the same time, it may be necessary to take measures so that the reduction of time does not have a negative impact on quality. Project management is a living and living phenomenon. Project management plans should be revised and arranged according to the developments during the execution of the project and the current conditions. To compare the effectiveness of PRINCE2 and Scrum in shipbuilding projects, a questionnaire was found containing various questions about position, experience, project management methodology, implementation and project feedback. This questionnaire was adapted into Turkish by taking the article titled“A statistical analysis of the effects of Scrum and Kanban on software development projects”published in Elsevier in 2015. The survey was directed to participants from different nationalities. Mean, standard deviation and correlation results were calculated to compare the effects of PRINCE2 and Scrum on the factors. Before starting the calculations, information was given about the methods compared; The common definitions of the six factors based on the comparison in these two project management methods are explained. Definitions for both methods are taken from the main method books that describe the methods and from the publications that review these books. Survey questions on the quality factor; The“quality”element among the six factors relates to the overall success of the project, as the project examines whether quality requirements and customer satisfaction have been met and whether the project has been successful overall; because the quality structure reflects a very real aspect of project management. It was checked that the quality factor was positively correlated with the other five limiting factors. The positive correlation between each of the other factors and the quality factor made it easy to examine how PRINCE2 and Scrum affect each of the individual factors that can affect the overall success of the project. The correlation results show that the quality factor, which is an indicator of project success, is positively related to each of the five factors. Correlation values are significant and range from 0.51 to 0.72. This result shows that examining how PRINCE2 and Scrum affect each of the 6 constraining factors can provide insight into how methodologies affect the overall success of the project. It is seen that there is a larger variance in Scrum scores than in PRINCE2 scores in planning and coverage factors. The situation is the opposite for budget, risk, resource and quality factors. Considering the diversity of responses to the survey questions, the result here shows that projects using the Scrum methodology may experience more consistency in terms of 66% of the six factors (budget, risk, resource, quality). The obtained results were shared with the sentences in the questionnaire side by side, and future academic studies are planned for detailed interpretation. The results also showed that overall, both PRINCE2 and Scrum lead to successful shipbuilding projects, with respondents answering“Agree”on average to questions about the quality factor. When it comes to the recommendations section, recommendations from the industry are shared in order to improve the quality in two project management methods. It is understood by the end of the study; shipyards should be aware of the differences in the practical applications of these methodologies and make a choice considering the limiting factors.