Çevik dönüşümün çalışanlar üzerine etkisi
Impact of agile transformation on employees
- Tez No: 538577
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IT ekiplerindeki projelerde sıklıkla önceliklendirme problemleri, kalite problemleri, ürünün zamanında yetiştirilememesi, iletişim problemleri gibi bir çok sorunla karşılaşılır. Bunların sonucunda da demotive çalışanlar ortaya çıkar. Birçok şirket bu problemleri ortadan kaldırmak, daha verimli ve daha üretken olmak için çevik dönüşüme geçmeye başlamıştır. Çalışanların çevik dönüşüm yöntemlerinden nasıl etkilendikleri tartışılmaktadır. Çevik dönüşümün çalışanlar üzerine olan etkisini incelemek, dönüşümün amacını doğrulamak açısından önemlidir. Bu çalışma, scrum çevik dönüşümü gerçekleştiren bir GSM IT ekibinde, çalışanların geçirdiği adaptasyonları, çalışanlara kazandırdığı yeni yetkinlikleri inceleyecektir. İncelemeye temel olacak konular çevik dönüşüm ritüelleri, prensipleri, riskleri olacaktır. İnceleme sonucunda çalışanların dönüşüm içerisindeki esneklik, yaratıcılık, memnuniyet, verimlilik gibi değişim faktörleri ölçülmüş olacaktır.
Özet (Çeviri)
IT teams often face many problems such as prioritization problems in projects, quality problems, inability of the product to be timely, communication problems. The result is demotive workers. Many companies have begun to adopt agile transformation in order to eliminate these problems and become more productive and more productive. It is discussed how employees are affected by agile transformation methods. Examining the effect of agile transformation on employees is important to verify the purpose of the transformation. This study will examine the adaptations of the employees and the new competencies they provide to employees in a GSM IT team that performs scrum agile transformation. The subjects that will be the basis of the review will be agile transformation rituals, principles and risks. As a result of the study, change factors such as flexibility, creativity, satisfaciton, productivity will be measured.