Suriyeli ortaöğretim öğrencilerinde göçün yarattığı travma düzeyi ile benlik saygısı arasındaki ilişki
The relationship between the level of trauma caused by migration and self-esteem among Syrian secondary school students
  1. Tez No: 806796
  2. Yazar: EDA DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLBEY DÖLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Göç olgusu insanoğlunun yaşamında var olan ve varlığını devam ettirecek bir realite olarak karşımızda durmaktadır. Bu durum göçün her anlamda anlaşılması gereken bir kavram olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Göçün bireyler üzerindeki etkisi önemli bir araştırma konusu haline gelmesine rağmen göçün travmatik etkisi ile benlik saygı düzeyi arasındaki ilişkinin görünür hale gelmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Suriye'den göç etmiş 13-19 yaş aralığında ortaöğretime devam eden öğrencilerin travmatik olaydan etkilenme düzeyi ile benlik saygısı arasındaki ilişki araştırılarak göç olayının benlik saygısı üzerindeki rolünü incelemektir. Çalışmaya Hatay ilinin Antakya ilçesinde bulunan dört liseden 100 kız, 100 erkek olmak üzere toplam 200 öğrenci katılmıştır. Veri toplama evresinde göçü yaşamış öğrencilere Sosyodemografik Bilgi Formu, Olayların Etkisi Ölçeği ve Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri uygulanmıştır. Veri analizinde IBM software SPSS 26 programı kullanılmıştır. Analizde betimsel istatistikler, değişkenler arasındaki ilişki için korelasyon analizi ile gruplar arası farklılıklar için bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) parametrik teknikleri kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, göçe maruz kalmış bireylerin travmatik olaydan etkilenme düzeyleri ile benlik saygısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Göçmen öğrencilerin, travmatik olayın benlik saygısını etiketleme durumu incelendiğinde; cinsiyet, yaş, ailenin birliktelik durumu, ailedeki birey sayısı, okul dışı çalışma durumu, gelir düzeyi değişkenlerinde anlamlı farklılık elde edilmemiştir. Bireyin okul başarısı ve kardeş sayısının benlik saygısı üzerinde anlamlı fark yarattığı tespit edilmiştir. Ayrıca yaşanılan kültür içerisindeki memnuniyet durumu arttıkça travmanın azaldığı, benlik saygı düzeyinin ise arttığı bulunmuştur. Özetle çalışmamızda, göçe maruz kalmış çocukların göç olayından etkilenme düzeyi arttıkça benlik saygısının düştüğü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration stands before us as a reality that exists in the lives of human beings and will continue to exist. This situation underscores the fact that migration is a concept that needs to be understood in all its dimensions. Despite the significant research interest in the impact of migration on individuals, it is important to shed light on the visible relationship between the traumatic effects of migration and self-esteem. The main aim of this study is to examine the role of migration on self-esteem by investigating the relationship between the level of exposure to traumatic events and self-esteem among Syrian students aged 13-19 years who have migrated from Syria and are currently attending secondary education. The study included a total of 200 students, 100 females and 100 males, from four high schools located in the Antakya district of Hatay province. Data collection involved administering the Socio-demographic Information Form, Impact of Event Scale, and Coopersmith Self-Esteem Inventory to the students who have experienced migration. IBM software SPSS 26 was used for data analysis, employing descriptive statistics, correlation analysis to examine the relationship between variables, and independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) to investigate group differences. According to the research findings, a significant negative correlation was found between the level of exposure to traumatic events and self-esteem among individuals who have experienced migration. When examining the labeling of self-esteem among immigrant students in relation to the traumatic event, no significant differences were found in terms of gender, age, family unity, number of family members, working status outside of school, and income level. However, the study identified significant differences in self-esteem based on the individual's academic achievement and number of siblings. Additionally, it was found that as the level of satisfaction within the cultural context increased, the level of trauma decreased and self-esteem increased. In summary, our study found that the level of exposure to migration-related traumatic events negatively affects self-esteem among children who have experienced migration.