Hatay'da ortaöğretime devam eden Suriyeli öğrencilerin eğitim sorunları ve çözümleri üzerine bir inceleme
A study on educational problems and solutions of Syrian students attending secondary education in Hatay
- Tez No: 809682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLBEY DÖLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kişiler sosyal, ekonomik, siyasi, doğal veya dini sebeplerle yasal veya yasalara uygun olmadan bulunduğu bölge içinde ya da sınırların dışına göç edebilmektedir. Dünyada yaşanan kitlesel göçlerle beraber dünya üzerinde pek çok denge de değişmektedir. Suriye'de yaşanan iç savaştan sonra ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan 3,5 milyonun üzerinde insana kapılarını açan Türkiye senelerdir Suriyelileri misafir etmektedir. Türkiye bu yoğun göç dalgasının ülkeye uyumunu sağlamak için hemen her alanda politikalar geliştirip uygulamaya koymuştur. Hatay'da göçün ilk gününden beri Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı bir ildir. Geçici Eğitim Merkezlerinin kapatılmasıyla birlikte Suriyeli öğrencilerin MEB'e bağlı resmi okullara geçişi sağlanarak uyumlarının kolaylaştırılması amaçlanmıştır. Bu tezin amacı Türkiye'ye zorunlu göç gerçekleştiren Suriyeli genç nüfusun eğitim problemlerini öğrenmek ve çözümler üretmektir. Araştırmanın örneklem grubunu Hatay'ın Altınözü, Antakya, Kırıkhan, Reyhanlı ilçelerinde farklı tür ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 110 kız, 138 erkek olmak üzere toplamda 248 Suriyeli öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada Akçalı (2019) tarafından geliştirilen, Suriyeli sığınmacıların eğitim sorunlarına ve çözüm önerilerine yönelik ölçek formu kullanılmıştır. Veriler yüz yüze toplanmış dil problemi yaşanması durumuna karşı tercüme desteği sağlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre Hatay ilinde eğitim alanında karşılaşılan sorunlar konuşma ve yazma problemleri, öğretmen ilişkilerinde karşılaşılan sorunlar, okulda dışlandığını düşünme, müfredat farklılığı, uyum sağlayamama ve disiplin problemleri olarak tespit edilmiştir. Karşılaşılan sorunlara yönelik okullarda ailelerin kaynaşmasını sağlayacak etkinlikler gerçekleştirilmesi, veli ziyaretleri ve eğitimlerinin planlanması, rehberlik servisinin sürece dahil edilmesi, dil öğreniminin öğrencinin aktif olacağı şekilde planlanması ve öğrenme ortamının zengin ve bütünleştirmeye yönelik olması çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People, because of the social, economical, political, natural or religious reasons may immigrate in their region or outside the borders illegally or legally. Along with the mass migrations in the world, many balances are changing worldwide. Turkey -opened its doors to over 3.5 million people who had to leave their country after the civil war in Syria- has been hosting Syrians for years. Turkey has developed and implemented policies in almost every field in order to adapt this intense wave of migration to the country. Hatay is a province where Syrian refugees have been densely populated since the first day of migration. With the closure of the Temporary Education Centers, it was aimed to facilitate the adaptation of Syrian students by ensuring their transition to public schools affiliated to the Ministry of National Education. The aim of this thesis is to learn and create solutions about the educational problems of the young Syrian population who migrate to Turkey. The sample group of the research consists of 248 Syrian students, including 110 girls and 138 boys, studying in different types of secondary education institutions in Hatay's Altınözü, Antakya, Kırıkhan, Reyhanlı districts. In this research, a questionnaire form developed by Akçalı (2019) for the education problems of Syrian refugees and solution suggestions was used. The data was collected in person and translation support was provided in case of language problems. Survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. For the analysis of the data, descriptive statistics method was used. According to the findings obtained as a result of the research, the problems encountered in the field of education in the province of Hatay were determined as, speaking and writing problems, problems encountered in teacher relations, thinking of being excluded at school, curriculum differences, inability to adapt and discipline problems. The presented solution suggestions were to carry out activities that will ensure the integration of families in schools for the encountered problems, to plan parent visits and educations, to include the guidance service in the process, to plan language learning in such a way that the student will be active, and to have a rich and integrative learning environment.