Okul öncesi eğitime devam eden çocuklarda sosyal yekinlik ve davranış sorunlarını yordayıcı faktörler
The predictive factors of social competence and behavior problems in presschool children
- Tez No: 806801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırmada Amasya ilinde okul öncesi eğitime devam eden 48-72 aylık çocukların sosyal yetkinlik ve davranış sorunlarının yordayıcı faktörlerinin çıkarılması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmada 359 çocuğa ait verilerle analizler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde pearson korelasyon testi, değişim istatistikleri ve çoklu regresyon testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, çocuk demografik özellikleri (cinsiyeti, yaşı, kronik hastalığının olma durumu, okul öncesi eğitime devam etttiği yılı ve kurum türü), öz bakım becerileri, yürütücü işlevler, öz düzenleme becerileri, öğrenci öğretmen ilişkisi, sınıf ve okul fiziksel yeterlilikleri sosyal yetkinliğin anlamlı bir yordayıcısıdır. Ayrıca; yürütücü işlevler, öz düzenleme becerileri, öğrenci öğretmen ilişkisi ve sınıf fiziksel yeterlilikleri hem içselleştirme hem de dışsallaştırma davranış sorunlarının anlamlı bir yordayıcısı iken; okul fiziksel yeterlilikleri sadece dışsallaştırma davranış sorunu için anlamlı bir yordayıcıdır. Aile demografik özellikleri (Anne baba evlilik yaşı, eğitim düzeyi, mesleği, ailenin ortalama geliri, kardeş sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, çocuklara bakım veren kişi, çocuk ve yetişkin kütüphanesinin bulunma durumu, sahip olunan çocuk kitabı sayısı, yaşanan ev türü, konut sahipliği durumu, çocuklarının odasının olma durumu), ebeveyn davranışları, ailede koruyucu etkenler ise hem sosyal yetkinlik için hem de davranış sorunları için anlamlı bir yordayıcı değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the predictive factors of social competence and behavioral problems of 48-72 months old children attending pre-school education in Amasya Province. In this study, in which the relational scieening model was used, the data of 359 childeren were analyzed. Pearson comparison test, change tables and multiple regression test were used in the analysis of the data. According to the research components, child demographics (Gender, age, having chronic diseases, year of pre-school education and institution type), self-care skills, executive execution, self-regulation skills, student-teacher relationship, classroom and school physical controls are predictors of social competence. Moreover; While executive functions, self-regulation skills, student-teacher relationship and classroom physical competencies are significant predictors of both internalization and externalization behavioral problems; School physical competencies are only a significant predictor for externalizing behavior problem. Family demographic characteristics (parents' age at marriage, education level, occupation, average family income, number of siblings, number of children, caregivers, availability of children's and adult libraries, number of children's books owned, type of house lived in, status of home ownership), having a room for their children), parental behaviors, and protective factors in the family are not significant predictors of both social competence and behavioral problems.