Ann Radcliffe's The Italian as an early form of sensation novel:A genre study
Ann Radcliffe'in The Italian adlı eserinin sansasyonel romanın erken bir örneği olarak incelenmesi: Bir tür incelemesi
  1. Tez No: 806861
  2. Yazar: ONUR KAVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ann Radcliffe'in The Italian adlı romanını erken dönem bir sansasyonel roman olarak incelemektir. Çalışma, The Italian adlı eserin gotik dönemde yazılmış olmasına rağmen daha sonra sansasyon romanını tanımlayacak olan gerilim, gizem ve duygusal yoğunluk unsurlarını birleştirdiğini, bu yüzden, romanın erken dönem bir sansasyonel roman olduğunu ileri sürmektedir. Çalışma, Radcliffe'in sürükleyici kaleminin olay örgüsünü başından sonuna kadar okuyucunun heyecanını en üst seviyede tutarak ilerlediğini gösterirken bu duruma somut örnekler sunmaktadır. Çalışma aynı zamanda, Radcliffe'in baş karakter Ellena da dahil olmak üzere kadın tasvirinin, daha sonra sansasyonel romanın merkezinde yer alacak olan kadın failliği ve yıkıcılık temalarını nasıl öngördüğünü ele almıştır. Sonuç olarak bu çalışma, sansasyonel romanın erken bir örneği olarak The Italian adlı eserin önemini ve sonraki edebi hareketler üzerindeki etkisini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze Ann Radcliffe's The Italian as an early sensational novel. The study argues that although The Italian was written in the Gothic period, it combines elements of suspense, mystery, and emotional intensity that would later define the sensational novel, thus making the novel an early sensational novel. The study presents concrete examples of this situation, while showing that Radcliffe's gripping pen progresses from the beginning to the end by keeping the reader's excitement at the highest level. The study also discussed how Radcliffe's portrayal of women, including the protagonist Ellena, anticipated themes of female agency and subversion that would later become central to the sensational novel. In conclusion, this study highlights the importance of The Italian as an early example of the sensational novel and its influence on later literary movements.