Friedrich Nietzsche'nin sanat anlayışı ve Nihilizm sorunu
Friedrich Nietzsche's understanding of art and the question of Nihilism
  1. Tez No: 511270
  2. Yazar: ORKUN TÜFENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada Friedrich Nietzsche'nin nihilizm üzerine açıklama ve eleştirileri detaylı şekilde araştırılmaktadır. Ayrıca Nietzsche'nin sanat anlayışının onun nihilizmi aşma mücadelesindeki yeri incelenenmektedir. İlk olarak Nietzsche'nin nihilizmin Avrupa'daki serüvenine dair izlenimleri ele alınmaktır. Nietzsche'ye göre, nihilizm paganik aristokrasiye egemen olan sürü içgüdüsünün yarattığı çöküşün (veya decadence) bir semptomudur. Nihilizmin radikalleşerek Avrupa'da büyük bir kriz yaratması kaçınılmazdır. Bu krizden güçlü bir şekilde nasıl çıkılacağı asıl meseledir. İkinci bölümde din, moralite ve bilim antitezler yaratan nihilizm biçimleri olarak irdelenmektedir. Ve bu antitezlerin ötesine geçebilecek olan üst-insan ve geleceğin aristokrasisi hakkında tartışılacaktır. Son bölümde ise Nietzsche'nin sanat anlayışı sorgulanmaktadır. Nasıl olup da Nietzsche'nin sanattan romantisist anlamda bir kurtuluş öğretisi değil de farkın olumlanmasını anladığı gösterilmektedir. Büyük stil kavramı içerisinde yaratım, emir verme ve istemeyi mümkün kılan mimari stil ve çatışan içgüdülere biçim veren rütbe düzeni olarak analiz edilmektedir. Böylece sanat fizyolojik düzeyde nihilizme karşı yaşama anlam veren şey haline gelir.
Özet (Çeviri)
In this study, It is interrogated Friedrich Nietzsche's explanations on nihilism and critic of nihilism in detail. And It is examined where Nietzsche's understanding of art is located in his struggle to overcome nihilism. Firstly Nietzsche's impressions about the adventure of nihilism in Europe are discussed. Nihilism is the symptom of decadence that herd instinct which dominates over paganic aristocracy leads. It is inevitable that nihilism causes the huge crisis in the Europe by its radicalisation. How one would come out of this crisis by becoming stronger is crucial point. In the second part of the the study, religion, morality and science are examined as forms of nihilism that create antithesis. And then it is argued about the aristocracy of future and the over-man who would go beyond these antithesis. In the last part of the study, Nietzsche's understanding of art is questioned. It is showed that Nietzsche sees art as an affirmation of the difference rather than the doctrine of the redemption in the romanticists. The concept of grand style is analyzed as the order of rank give form to instincts fighting each other and as an architectural style in which creation, commanding and willing are possible. Thus, art is what gives meaning to life in physiological level.