Türk basınında Mısır imajı
Egypt image in the Turkish press
  1. Tez No: 806866
  2. Yazar: ABLA ABDELRAZIK OTHMAN TAHA SALEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mısır-Türkiye ilişkileri, 2013 yılından sonra Mısır'da meydana gelen ve iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin bozulmasına yol açan olayların ardından, son on yılda gerilime sahne olmuştur. Ancak günümüzde, özellikle 2020 ABD başkanlık seçimlerini Demokrat Parti'den Joe Biden'in kazanması ve ABD'nin Ortadoğu'ya yönelik politikasında dikkate değer değişikliğin ardından, Mısır-Türkiye arasındaki ilişkilerde yeniden yakınlaşma girişimleri gözlenmiştir. Orta Doğu'daki bölgesel siyasi değişikliklerin bir sonucu olarak Mısır ve Türkiye, ikili ilişkileri yeniden tesis etme sürecini başlatmıştır. Bu çalışma, Türk basınındaki Mısır imajını analiz etmeyi ve bu imajı etkileyen faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Türk basınında Mısır imajının nasıl inşa edildiğinin anlaşılabilmesi amacıyla, Sabah ve Cumhuriyet gazetelerinin 2021 ve 2022 yılı nüshalarında yayınlanan haberler ve köşe yazıları Van Dijk'in eleştirel söylem analizi yaklaşımı kullanılarak incelenmiştir. Gazeteler arasındaki ideolojik farklılıkları dikkate alan çalışmada, her iki gazetenin Mısır'ın genel imajını nasıl tasvir ettiği karşılaştırmıştır. 2021 ve 2022 yıllarını kapsayan çalışmanın sonuçları, Türk basınında Mısır imajının olumlu olduğunu göstermiştir, haberlerin çoğunun olumlu olduğu tespit edilmiştir. Türk basındaki söylem, Mısır-Türkiye arasındaki normalleşme sürecini ve dostane ilişkileri teşvik etmeye odaklanmıştır. Çalışmada ayrıca, Mısır'ın Türkiye ve diğer Orta Doğu ülkeleriyle olan siyasi ilişkilerinin Türk basınında Mısır hakkında merak uyandıran konuların en baskını olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Egyptian-Turkish relations have been the scene of tension in the last ten years after the events that have taken place in Egypt since 2013, which led to the deterioration of diplomatic relations between the two countries. However, after the Democratic Party candidate Joe Biden's win in the US presidential elections, a remarkable change in the US policy towards the Middle East was noticed. Thus, attempts to reconcile relations between Egypt and Turkey have been observed. As a result of many regional political changes in the Middle East, Egypt and Turkey started to re-establish the relations between them. This study aims to analyze the image of Egypt in Turkish press and to reveal the factors affecting this image. To understand how the image of Egypt is constructed in the Turkish press, news and editorials published in the 2021 and 2022 editions of Sabah and Cumhuriyet newspapers were analyzed using Van Dijk's critical discourse analysis approach. Considering the ideological differences between the two, the study compared how each newspaper has displayed Egypt's image. The results of the study covering the years 2021 and 2022 showed that the image of Egypt in Turkish press was generally positive as most of the news presented a positive image. Furthermore, the discourse in the Turkish press has focused on promoting the normalization process and friendly relations between Egypt and Turkey. The study also concluded that Egypt's political relations with Turkey and the other Middle Eastern countries were the most dominant issues that arouse curiosity about Egypt in the Turkish press.