Mısır basını'nda 1919-1924 dönemi Türkiyesi'nin imajı
The image of the period of 1919-1924 in Turkey in the Egyptian press
  1. Tez No: 428544
  2. Yazar: ASMAA BADERİDİN SABRY MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZNUR ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, 1919-1924 yılları arasında Atatürk'ün Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş döneminde, Mısır basınının ve parti ideologlarının bu değişime nasıl bir tepki verdiği, Mısır gazeteleri ve okul kitapları üzerinden incelenmek suretiyle ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Mısır Basınında Türkiye ve Mili Mücadele 1919-1924 Atatürk ve Milli Mücadele (1919-1924) imajının takip edilmesi suretiyle, Türkiye'de Cumhuriyet modernleşmesine, Mısır'ın verdiği tepkileri tarihsel bir bağlamda izlemek ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş döneminde, Mısır Partisi'nin ideologlarından bu değişime nasıl bir tepki geldiğinin ve basında Mısır gazetelerine nasıl yansıdığının ortaya koyulması amaçlanmıştır. 1919 yılında başlayan Türk devrimi, Fransız devrimiyle benzer özellik taşımaktadır. Fransız devrimi, muhaliflerin sınırı geçmesiyle başlamıştır. Türk devriminde de aynı durum söz konusudur. 1.Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılan Osmanlı Devleti'nin bütün toprakları, savaşı kazanan ülkeler tarafından işgal edilmeye başlanmıştı. Mustafa Kemal, o sıralarda Beyaz Kurt ve özgürlük sembolüyle Türk Devleti'nden çıkan, Doğu'nun kahramanlarından biridir. Ülke sömürge durumuna düşmek üzereyken, uygun bir zamanda Mustafa Kemal Atatürk, bu ümmetin kurtuluşu için gönderilmiştir. Fakat hilafetin kaldırılması olayı da yine Mustafa Kemal Atatürk'e düşmektedir. Bu çerçevede inkılâp dönemi ile ilgili El-Ezher'in nasıl tepki verdiği bu çalışmada ortaya konulmuştur. Osmanlı-Türk ilişkilerinin takip edilmesi suretiyle, Türkiye'de Cumhuriyet modernleşmesine Mısır'ın vermiş olduğu tepkiler, tarihsel bir süreç izlenerek verilmesi bu çalışmada amaçlanmaktadır. ATATÜRK'ün öncelikle Mısır basınında Türkiye'ye nasıl tepkiler verildiği incelenecek ve kavramlara tam olarak açıklık getirilecektir. Bu çalışmada çeşitli ulusal gazetelerden ve Milli Eğitim'de kullanılan ders kitaplarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work will try to analyze the reaction of the Egyptian press and ideological parties to the National Struggle of Ataturk and the period of establishment of Turkish Republic in 1919-1924 through the Egyptian newspapers and study books. Turkey and the National Struggle in the Egyptian Press The aim is to investigate the modernization of Turkey in the context of reaction given by Egypt by following the image of Atatürk and the National Struggle (1919-1924). What was the reaction of ideologists if Egyptian parties during the establishment of Turkish Republic and how it was reflected in the press of Egypt. Also, there is a similar feature between Turkish revolution started in 1919 and French revolution. French revolution started with the cross of boarders by opponents. The same case is in Turkish Revolution. After the First World War newly separated lands of the Ottoman Empire began to be occupied.At that time Mustafa Kemal who came from Turkish State with symbols of White wolfs and freedom was one of the heroes of the East.The country was about to fall into the colonial state but in appropriate time Mustafa Kemal Atatürk was sent to save the nation's liberation. But event of the abolition of the caliphate fell into the shoulders of Mustafa Kemal Atatürk. In this context opinion of El-Ezher about revolutionary period was demonstrated. The aim is to follow the relations of the Ottoman and Turks, in the context of reaction of the Egyptian press to the modernization of Turkey. This study will fully clarify the concept and research the first reaction of the Egyptian press to Atatürk. This work created with help of different international newspapers and study books which are used for the National Education.