Sığırların solunum sistemi hastalığı kompleksinde tildipirosin ve farklı doz n-asetilsistein kullanımının tedavideki etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of treatment efficiency of tildipirosin and various doses of n-acetylcysteine in cattle with bovine respiratory disease complex
  1. Tez No: 806883
  2. Yazar: RAMAZAN KAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DEĞİRMENÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Sığırların solunum sistemi hastalığı kompleksi (BRDC), üst ve alt solunum sistemi bulguları ile karakterize çok faktörlü bir hastalık kompleksidir. Bu çalışmada Tildiprosin ve farklı doz N-Asetilsistein kullanımının tedavideki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışma materyalini BRDC'li 30 sığır ve sağlıklı 10 sığır olmak üzere toplamda 40 sığır oluşturdu. Çalışma 1'i kontrol, 3'ü çalışma olmak üzere 4 gruptan oluştu ve her grupta 10 sığır yer aldı. Tildiprosin (T) grubuna tek doz 2.5 mg/kg dozda Tildipirosin uygulandı. Tildipirosin+10mg/kg N-Asetilsistein (NAC) (TA1) grubuna tek doz 2.5 mg/kg dozda Tildipirosin ile birlikte 10 mg/kg dozda NAC, IM yolla 5 gün uygulandı. Tildipirosin+20mg/kg N-Asetilsistein (NAC) (TA2) grubuna tek doz 2.5 mg/kg dozda Tildipirosin ile birlikte 20 mg/kg dozda NAC, IM yolla 5 gün uygulandı. Kontrol grubundaki hayvanlara ise 5 gün boyunca sadece serum fizyolojik, 5 ml, kas içi olarak uygulandı. Tüm sığırlardan tedavi öncesi (T0), tedavinin birinci günü (T1), tedavinin üçüncü günü (T3) ve tedavi sonrası 2. günde (TS2) klinik skorlama yapıldı, hematolojik ve biyokimyasal analizler için venöz kan örnekleri, kan gazı analizleri için arteriyel kan örnekleri alındı. Tedavi öncesi tüm sığırlardan transtrakeal yıkama sıvısı örnekleri alındı ve mikrobiyolojik ve virolojik analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Bovine respiratory disease complex (BRDC) is a multifactorial disease complex characterized by upper and lower respiratory tract manifestations. In this study, it was aimed to evaluate the efficacy of tildiprosin and different doses of N-Acetylcysteine in treatment. Material and method: A total of 40 cattle, 30 with BRDC and 10 healthy, constituted the study material. The study consisted of 4 groups, 1 control and 3 experimental, and each group included 10 cattle. A single dose of 2.5 mg/kg Tildipirosin was administered to the Tildiprosin (T) group. Tildipirosin+10 mg/kg N-Acetylcysteine (NAC) (TA1) group was administered a single 2.5 mg/kg dose of Tildipirosin together with 10 mg/kg NAC, IM for 5 days. Tildipirosin+20 mg/kg N-Acetylcysteine (NAC) (TA2) group was administered a single 2.5 mg/kg dose of Tildipirosin together with 20 mg/kg NAC, IM for 5 days. Only saline, 5 ml, was administered IM to the animals in the control group for 5 days. Clinical scoring was performed, venous blood samples were collected for hematological and biochemical analysis, and arterial blood samples were collected for blood gas analyses from all animals before treatment (T0), T1, T3 days, and the second day after treatment (TS2). TTW samples were taken from all cattle at T0 and microbiological and virological analyzes were performed.