Flood vulnerability assessment using GIS-based multi-criteria decision analysis: A case study of Kaynarca river
CBS tabanlı çok kriterli karar analizi kullanılarak taşkın kırılganlığı değerlendirmesi: Kaynarca deresi örneği
  1. Tez No: 806885
  2. Yazar: ÖZGE NAZ PALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DALOĞLU ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Taşkınlar, bireylere, mülklere ve küresel ekonomiye önemli zararlar veren, yıkıcı bir doğal afet şeklidir. Aşırı hava olaylarının artan sıklığı ve büyüklüğü, ani seller üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kentsel alanlar, yüksek düzeyde sosyal ve ekonomik faaliyetin yanı sıra yüksek nüfus yoğunluğu nedeniyle sel ile ilişkili tehlikelere karşı daha kırılgan olma eğilimindedir. Taşkın kırılganlığının değerlendirilmesi, sosyal ve fiziksel göstergelerden yararlanan bir yaklaşımdır ve kentsel alanların iklim değişikliğiyle bağlantılı olası tehditleri tanımasına yardımcı olabilir. Bu araştırma, İstanbul'un Pendik ilçesinde sele karşı savunmasız alanları tahmin etmek için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) analiz metodolojilerinin birleşik bir yaklaşımını kullanmaktadır. Çalışma, yaş, eğitim düzeyi, yapı malzemesi, yapım yılı, bina kat sayısı, taşkına eğilimli alanlara yakınlık, sağlık hizmetlerine erişim, sosyo-ekonomik durum ve nüfus yoğunluğu gibi çeşitli göstergelerden yararlanmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, çalışma alanı değişen derecelerde kırılganlık sergilemektedir. Özellikle, alanın %19.37'si çok düşük düzeyde kırılganlık ile karakterize edilirken, %19.44'ü düşük kırılganlık sergilemiştir. Alanın %25.60'ında yüksek düzeyde kırılganlık tespit edilirken, alanın %18.35'inde çok yüksek düzeyde kırılganlık saptanmıştır. Bu araştırmanın bulguları, kentsel alanların sel tehlikelerine karşı kırılganlığını azaltmayı amaçlayan kentsel planlama ve politika oluşturma pratikleri için değerli bilgiler sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Floods are a particularly destructive form of natural disaster that imposes substantial damage upon individuals, property, and the global economy. The growing frequency and magnitude of extreme weather events have a significant impact on flash floods. Urban areas tend to be more vulnerable to the hazards associated with flooding due to the high level of social and economic activity as well as the high population density. The assessment of flood vulnerability is an approach that draws on social and physical indicators and can aid urban areas in recognizing the possible threats linked to climate change. The present research employs a combined approach of Analytical Hierarchy Process (AHP) and Geographic Information System (GIS) analysis methodologies to anticipate areas vulnerable to flooding in the Pendik district of Istanbul. The study utilizes various indicators, including age, educational attainment, building materials, year of construction, number of building floors, proximity to flood-prone areas, access to healthcare services, socio-economic status, and population density. In accordance with the research conclusions, a significant proportion of the study area exhibits varying degrees of vulnerability. Particularly, 19.37% of the area was characterized by a very low level of vulnerability, while 19.44% exhibited low vulnerability. A high level of vulnerability was identified in 25.60% of the area, whereas an extremely high level of vulnerability was found in 18.35% of the area. The findings of this research have the potential to provide valuable insights for urban planning and policymaking efforts aimed at mitigating the vulnerability of urban regions to flood hazards.