Sosyokültürel ve dinî boyutlarıyla Midyat Yezidileri
Midyat Yezidis with their socio-cultural and religious dimensions
- Tez No: 806893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mezopotamya bölgesinin kadim halklarından olan Yezidiler bazı noktalarda birçok dinden izler taşıyıp bazı noktalarda kendine has özellikleriyle göze çarpan dini bir gruptur. Yezidilik inancı ve bu inanca mensup Yezidiler hakkında geçmişe oranla son yıllarda daha fazla araştırma yapılmıştır. Ancak Midyat Yezidileri ve Müslümanlar arasındaki sosyokültürel ilişkilere dair bir araştırmanın yapılmamış olması bizi böyle bir çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Yezidiler Midyat'ta birçok dinden insanla ilişki kurdukları gibi Müslümanlarla da sosyal ilişkiler kurmuşlardır. Bu ilişkilerin farklı dönemlerde nasıl bir boyut kazandığı merak edilmiştir. Bu çalışmada; bölgede yaşanan sıkıntıların, Yezidilerin yaptığı zorunlu göçlerin, iki gurubun da dini yapısının ilişkilere nasıl yansıdığının anlaşılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle literatür taraması yapılıp Yezidilik ve Yezidi tarihine yer verilmiştir. Midyat Yezidileri ve Müslümanlarla ilişkileri konusunda literatür taramasına ek olarak görüşme, katılımlı gözlem yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışma 40 Yezidi ve 7 Müslüman ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen bilgiler esas alınarak hazırlanmıştır. Bu bilgiler ışığında Midyat'ta Yezidilerin uzun yıllar boyunca kendilerine has kültürel yapılarıyla dini inançlarını, bayramlarını, örf ve adetlerini yaşadıkları, burada yaşanan ekonomik, siyasi ve toplumsal sorunlardan bölgedeki diğer insanlar gibi etkilenmeleriyle birlikte azınlık durumda olmaları ve inançlarına yönelik ön yargılardan dolayı toplumsal açıdan daha fazla sıkıntı yaşadıkları görülmüştür. Bunlardan kaynaklı belli dönemlerde Yezidi ve Müslümanlar arasında büyük sorunlar yaşandığı gibi olumlu ilişkilerin kurulduğu, günümüzde geçmişte yaşanan problemlerin unutulup daha iyi ilişkiler kurulmaya çalışıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yezidis, one of the ancient peoples of the Mesopotamian region, are a religious group that stands out with its unique features at some points, while bearing traces of many religions. In recent years, more research has been done on the Yezidi belief and the Yezidis who belong to this belief compared to the past. However, the lack of a study on the socio-cultural relations between Midyat Yezidis and Muslims led to this study. Yezidis established social relations with Muslims as well as with people from many religions in Midyat. It has always been a matter of curiosity what dimension these relations have gained in different periods. In this study; It is aimed to understand how the problems experienced in the region, the forced migrations of the Yezidis and the religious structure of both groups are reflected in the relations. In this context, first of all, literature review was made and Yezidism and Yezidi history were included. In addition to the literature review on Midyat Yezidis and their relations with Muslims, interview and participatory observation methods were used. This study was created based on the information gaiined as a result of interviews with 40 Yezidis and 7 Muslims. In the light of this information, it has been seen that Yezidis lived in Midyat for many years with their unique cultural structures, religious beliefs, holidays, customs and traditions. As they are affected by the economic, political and social problems experienced here like other people in the region, it has been observed that they experience more social distress due to their minority status and prejudices against their beliefs. As a result of these, it was concluded that there were great problems between Yezidis and Muslims in certain periods, positive relations were established, and better relations were tried to be established by forgetting the problems experienced in the past.