Tüketim ve israf: Ortaköy ilçesi üzerine bir değerlendirme
Consumption and wastage: An evaluation on Ortaköy district
  1. Tez No: 636482
  2. Yazar: MEDİHA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÇOŞTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ortaköy ilçe halkının tüketim ve israf ile alakalı görüş ve düşüncelerinin ele alındığı bu çalışmanın temel amacı: İlçe halkının gündelik yaşantısında tüketim ve israf yapmalarına sebep olan faktörleri ve ihtiyaç olgusunun bu faktörler içindeki yerini belirlemek ve dinin tüketim ve israf ile olan ilişkisini ele almaktır. Bu çalışmanın konu zaman ve yer bakımından üç temel sınırlılığı vardır. Konu açısından tüketim ve israf genel bir konu olması hasebiyle tüketimi ve sebeplerini; tüketim toplumu ideolojisi, ihtiyaç, marka ve reklam olarak belirlerken tüketimi dini, kültürel ve toplumsal boyutlarıyla ele aldık. Aynı şekilde israfın sebepleri, savurganlık, cimrilik, dünyevileşme, liyakat istismarı ve zaman bilincinin kaybı olarak belirlenmiştir. İsrafı maddi yönüyle gıda ve giyim israfı, manevi (değer) yönüyle de insan ve zaman israfı olarak sınırladık ve israfı dini ve toplumsal boyutlarıyla ele aldık. İkinci sınırlılığımız ise zamandır. Bu kısımda araştırmanın saha çalışması (Aralık 2019) tarihinde yapılmış olup bundan sonraki süreç verilerin analizi ve raporlaştırma süreci olmuştur. Araştırmamızın son sınırlandırması ise yer ile alakalıdır. Araştırmamız Ortaköy ilçe merkezi ile sınırlandırılmıştır. Araştırma sonucunda ihtiyaç olgusu ve dini tutumların tüketim ve israfa dair davranışların belirlenmesinde etkin rol oynadığı tespit edilirken, geçim şartları, sosyokültürel durum ve kapitalizmin de ilçe halkının tüketim ve israf algısını şekillendirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study which examines the consumption and wastage perception of the people of Ortaköy District: The factors affecting the consumption and the waste perception in the daily life of the people of Ortaköy and determining the part of religion and need among these factors. This study has three main limitations in terms of subject, time and place. In terms of subject, since consumption and waste is a general subject, we have examined the consumption with its religious, cultural and social dimensions as consumption society ideology determines the consumption and its reasons as need, brand and advertising. Determining the reasons of the waste as extravagance, stinginess, secularizing, abuse of merit and loss of consciousness of time, we also limited the waste as waste of food and clothes materially and waste of sentimental value as waste of people and time, and examined the waste with its religion and social dimensions. Our second limitation is time. In this part, the fieldwork of this study was made in (December 2019) and the period following was about analyzing the data and reporting process. The last limitation of our study is about the place. Our study was limited with Ortaköy District center. As a result of the research, it was determined that the need and religious manners played an active role in determining the behaviors related to the consumption and the waste, it was also observed that livelihood circumstances, socio-cultural status and capitalism also shaped the perception of consumption and waste of the district population.