Yenilenebilir enerji üretiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The impact of renewable energy production on economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 806904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ekonomik büyüme, teknoloji ve çevresel hususlar bakımından yüksek düzeyde önem arz eden enerji üretim ve tüketim aşamasında da son derece önemli bir tamamlayıcıdır. 1970'li yıllardan sonra yaşam kalitesinin artması ve ekonomik büyümeyle enerji talebindeki artış sürdürülebilir kalkınmayı zorunlu kılmaktadır. Bu olaylar doğrultusunda enerji unsurunun önemi ön plana çıkarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimde hızlanma yaşanmıştır. Çevre dostu kaynaklar olarak adlandırılan yenilenebilir enerji kaynakları enerji arz noktasında da büyük üstünlükler sağlamaktadırlar. Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinde yenilenebilir enerjinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi ampirik olarak 1990-2019 dönemi itibariyle zaman serisi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. ARDL Sınır Testi ile eşbütünleşme ilişkisi incelenmiş sonrasında ise Toda-Yamamoto nedensellik testi ile nedensellik yönü incelenmiştir. ARDL sınır testi sonuçlarına göre değişkenler arasında pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu, bir başka ifade ile yenilenebilir enerji üretiminin uzun dönemde ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Yenilenebilir enerjinin katsayısı ise 0.106524 çıkmıştır. Toda-Yamamoto nedensellik sonuçlarına göre ise yenilenebilir enerji üretimi ile ekonomik büyüme arasında herhangi bir nedensellik ilişkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar Türkiye'de yenilenebilir enerjideki artışların ekonomik büyüme üzerinde bir etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy, which holds a paramount level of significance concerning economic progress, technological advancements, and environmental considerations, is also an exceedingly vital supplement during the production and consumption phase. The period following the 1970s, marked by an increase in the quality of life and a surge in energy demand owing to economic growth, has necessitated sustainable development. Concomitant with these developments, the energy factor has taken center stage, leading to a surge in the utilization of renewable energy sources. These sources, commonly referred to as environmentally friendly, offer substantial advantages with regard to energy provision. In this study, an empirical analysis has been conducted to examine the impact of renewable energy on the economic growth of the Turkish economy. The time series method is employed for the period spanning from 1990 to 2019. The cointegration relationship was thoroughly examined through the ARDL Bounds Test, followed by an investigation of causality direction using the Toda-Yamamoto causality test. Based on the findings derived from the ARDL bounds test, it has been deduced that the production of renewable energy has a constructive impact on the economic growth in the extended term. The coefficient of renewable energy was determined to be 0.106524. The outcomes derived from the Toda-Yamamoto causality results analysis reveal the absence of any identifiable causal connection between generation of sustainable energy and the advancement of the economy. These findings suggest that any increases in renewable energy do not have an impact on economic growth within the Turkish context.