Factors affecting cabin crews' safety reporting attitudes
Kabin ekiplerinin emniyet raporlama tutumlarını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 806905
  2. Yazar: NİLAY ERBAY ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA ANNAÇ GÖV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Havacılıkta raporlama sisteminin hedefi, uçuş emniyetinin sürdürülebilmesi için operasyon sürecinde ortaya çıkan en az zarar ya da hiçbir zarar olmadan sonuçlanan hatalara ulaşmaktır. Bu bağlamda, uçuş emniyetinin sağlanmasında proaktif bir rol üstlenmesi beklenen kabin ekibi üyelerinin operasyonlara ilişkin tespit ettikleri tehlike ve riskleri raporlaması emniyet raporlama sistemine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışma, kabin ekibi üyelerinin emniyet raporlama tutumlarını etkileyen faktörlerin tespit edilmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, İstanbul Havalimanı ana üs olarak faaliyet gösteren bir havayolu işletmesinde çalışan kabin ekibi üyelerine anket uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 361 kabin ekibi üyesi oluşturmaktadır. Kabin ekibi üyelerinden elde edilen veriler IBM SPSS 22 ve SmartPLS 4 programları ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, olumlu emniyet uygulamalarının, öz-yeterliğin, algılanan faydaların ve algılanan zararların emniyet raporlama tutumlarını yordadığı tespit edilmiştir. Raporlamanın algılanan faydalarının, özyeterlik ve emniyet raporlama tutumları arasında aracılık rolünün bulunduğu çalışmanın bulguları arasındadır. Katılımcıların demografik özelliklerine yönelik yapılan analiz sonuçlarına göre, erkek kabin ekibi üyelerinin, kadın kabin ekibi üyelerinden anlamlı düzeyde daha fazla özyeterlik algısına sahip olduğu ve kabin amiri/purserların, kabin memurlarından anlamlı düzeyde daha fazla değerlendirilme kaygısı, raporlama niyeti ve bilgi seviyesi algılarına sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to preserve flight safety, the goal of the aviation reporting system is to identify faults that occur throughout the operation process but result in minimal or no harm. In this context, cabin crew members, who are required to play a proactive role in ensuring flight safety, report the operational threats and risks they observe, making major contributions to the safety reporting system. This study intends to identify the characteristics that influence cabin crew members' safety reporting attitudes. In accordance with the study's objective, a questionnaire was administered to cabin crew members employed by an airline firm with a home base at Istanbul Airport. The study's sample includes 361 cabin crew members. Using the IBM SPSS 22 and SmartPLS 4 tools, data gathered from cabin crew members was evaluated. According to the study's findings, positive safety practices, self-efficacy, perceived benefits, and perceived costs all influenced safety reporting attitudes. Among the study's findings is that perceived benefits of reporting act as a mediator between self-efficacy and attitudes toward safety reporting. Male cabin crew members had significantly higher self-efficacy perceptions than female cabin crew members, and cabin chiefs and pursers had significantly higher worry about appraisal, reporting intention, and knowledge level perceptions than cabin clerks, according to the results of the analysis on the demographic characteristics of the participants.