Göçmen/mülteci öğrencisi olan ve olmayan sınıf öğretmenlerinin yaşadıkları sınıf içi problemler ve çözüm önerilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of classroom problems and solution proposals experienced by clasroom teachers with and withoud immigrant/refugee students
- Tez No: 806909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada göçmen/mülteci öğrencisi olan ve olmayan öğretmenlerin sınıflarında ne tür problemlerle karşılaştıkları ve buna yönelik çözüm önerilerinin karşılıklı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile yürütülen bu araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep İlinde bulunan 10 farklı okuldaki 20 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Ölçüt örnekleme yöntemi ile araştırmanın amacına uygun olarak her okuldan bir erkek bir kadın öğretmen olması, seçilen öğretmenlerin sınıf öğretmenliği mezunu olması, en az 5 yıllık mesleki deneyime sahip olmaları, görev yaptıkları okullarda belirlenen 20 kişilik öğretmen grubunun onunun sınıflarında göçmen/mülteci öğrenci olmaması diğer onunun ise sınıflarında göçmen/mülteci öğrenci bulunması ölçüt olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmelerde araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşleri alınan 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Sınıf öğretmenleri ile yapılan görüşmeler sonrasında kod, alt tema ve temalara ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları sınıfında göçmen/mülteci öğrencisi olan sınıf öğretmenlerinin en sık karşılaştıkları problemin dil problemi ve buna bağlı olarak dersi anlamama, iletişim kurmakta zorlanma ve kendini ifade edememe problemleri olduğu ortaya çıkmıştır. Sınıfında göçmen/mülteci öğrencisi olmayan sınıf öğretmenlerinin ise karşılaştıkları problemler öğrencinin ödev yapmaması/eksik yapması, öğleden sonraki derslerde motivasyon kaybı ve soyut konuları somutlaştırmada zorlanma olarak belirlenmiştir. Araştırmada ortaya çıkan problemlerin altında yatan nedenler ve problemlere ilişkin çözüm önerileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine what kind of problems teachers with and without immigrant/refugee students face in their classrooms and their solution suggestions for this problem. Case study, one of the qualitative research designs, was used in the study. The study group of this research, which was conducted with qualitative research method, consists of 20 primary school teachers in 10 different schools in Gaziantep. Criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group. With the criterion sampling method, it was determined that there should be one male and one female teacher from each school in accordance with the purpose of the research, that the selected teachers should have a bachelor's degree in primary school teacher education, have at least 5 years of professional experience, and that ten of the 20 teachers in the schools where they work do not have immigrant/refugee students in their classes and the other ten have immigrant/refugee students in their classes. Interview technique was used as a data collection tool in the study. In the interviews, a semi-structured interview form consisting of 10 questions developed by the researcher and expert opinions were taken. Qualitative data were analyzed using content analysis. After the interviews with primary school teachers, codes, categories and themes were obtained. The results of the research revealed that the most common problem encountered by primary school teachers who have immigrant/refugee students in their classrooms is the language problem and the related problems of not understanding the lesson, having difficulty in communicating and expressing themselves. primary school teachers who do not have immigrant/refugee students in their classrooms, on the other hand, face problems such as students not doing homework/doing incomplete homework, loss of motivation in the last lessons of the day and difficulty in understanding. The reasons underlying the problems and suggestions for solutions to these problems were also analyzed.