Critical reading towards critical writing: An exploratory research with 2nd year EFL students
Eleştirel yazmaya yönelik eleştirel okuma: Yabancı dil olarak İngilizce 2. sınıf öğrencileriyle keşifsel bir araştırma
  1. Tez No: 806910
  2. Yazar: MUSA TÖMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin okuma yazma dersleri 1. yıl sonu notları, ÖSYM puanları, hazırlık genel puanları, dilbilgisi-okuma testi puanları ile Eleştirel Okuma ve Yazma dersleri arasındaki ilişkinin ve öğrencilerin eleştirel okuma becerilerinin ne düzeyde olduğunun incelenmesidir. Ayrıca öğrencilerin eleştirel okuma puanlarının bütünleştirilmiş yazma puanlarını ne ölçüde yordadığı ve bütünleştirilmiş okuma-yazma ödevinde kullanılan kaynak metinlerdeki değişiklik derecesi incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel desen kullanılmıştır. Nicel sonuçları desteklemek için yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veriler de toplanmıştır. Nicel kısım beceri derslerinin 1. yıl sonu puanları ile Eleştirel Okuma ve Yazma dersinin ara sınav ve final puanlarından oluşmaktadır. Nitel analiz, bir çerçeve kullanarak yazma ödevlerinin kodlanmasını ve 15 öğrenci (temsilci olarak her düşük, orta ve yüksek başarı grubu için 5'er kişi) ve 3 eğitmenle yarı yapılandırılmış görüşmeleri içermiştir. Katılımcılar 132 2. sınıf İngilizce Öğretmenliği öğrencisi ve 3 eğitmendir. Araştırmacı da katılımcılardan biridir. Sonuçlara göre değişkenler arasında zayıftan güçlüye doğru korelasyonlar bulunmuştur. 1. yıl okuma puanları ile akademik yazma puanları arasında anlamlı, güçlü bir pozitif korelasyon bulunmuştur. Değişkenlerin akademik yazma puanlarını yordama gücünü görmek için yapılan regresyon analizleri, 1. yıl okuma puanlarının etkili olduğunu göstermiş ve eleştirel okuma puanları, akademik yazma puanındaki varyansın çoğunu açıklamıştır. Ek olarak, yüksek başarı gösteren öğrencilerin kaynak kullanımlarında diğer öğrencilere göre daha yetkin olduğu gözlenmiştir. Bulgular, röportaj alıntılarıyla desteklenmiş ve yazma öğretimi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between students' 1st year final grades of reading and writing courses, OSYM scores, preparatory overall scores, structure-reading test scores and Critical Reading and Writing courses, as well as the extent to which students' critical reading scores predict their integrated writing scores, and the degree of modification of source text language in the integrated reading-writing task. A correlational design of quantitative research methods was employed. Qualitative data were also gathered through semi-structured interviews to support the quantitative results. The quantitative part consisted of 1st year final scores of skill courses and midterm and final scores of Critical Reading and Writing course. The qualitative analysis included coding final assignments using a framework and semi-structured interviews with 15 students (5 for each low, mid and high achievement groups as representatives), and 3 instructors. The participants are 132 2nd year ELT students and 3 instructors. The researcher was also a participant. The results showed weak to strong correlations among the variables, with a significant strong positive correlation between 1st year reading scores and academic writing scores. The regression analyses conducted to see the predictive power of the variables on academic writing scores yielded 1st year reading scores and critical reading scores explained much of the variance in academic writing score. Additionally, high-achieving students demonstrated a significant advantage in the proportion of types of source-use incidents and writing ability, except in the adoption of RC type of source-use. The findings were backed with interview excerpts and implications were provided.