Farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının çoklu bütüncül yaklaşımla değerlendirilmesi
Evaluation of differentiated instructional practices through the multiple-complementary approach
- Tez No: 806917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ BATDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmanın temel amacı farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının etkililiğinin Çoklu Bütüncül Yaklaşım (ÇBY) çerçevesinde incelenmesidir. Alana Batdı (2016) tarafından kazandırılan ÇBY; ön bütüncül bilgi, son bütüncül bilgi ve bütüncül bilgi olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmektedir. Amaca hizmet etmesi adına ön bütüncül bilgilere ulaşmak ve alandaki eksikliğin belirlenmesi için farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının akademik başarı üzerine etkililiğine yönelik çalışmalara dayalı olarak meta analitik ve meta tematik analiz gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda meta analiz ile farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisi incelenmiş, yapılan analizler sonucu uygulamaların akademik başarı üzerindeki etkisi olumlu yönde ve geniş düzeyde olarak belirlenmiştir (g=0,800). Ön bütüncül bilgi aşamasında gerçekleştirilen bir diğer analiz ise nitel boyutta katılımcı görüşü içeren çalışmalarla yürütülen meta tematik analizdir. Bu doğrultuda alanda farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının etkililiğine yönelik gerçekleştirilen çalışmalarda katılımcı görüşleri analiz edilmiş“içerik, süreç, ürün”boyutuna etkisine ilişkin temalar oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci aşaması olan son bütüncül bilgi aşamasında nicel verilere ulaşmak adına müdahaleli araştırma yöntemlerinden statik grup karşılaştırma ön test – son test desen kullanılmıştır. Statik grup karşılaştırma ön test – son test uygulamasına yönelik olarak farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına etkisi olumlu yönde ve orta düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir (g=0.541). Nitel veriler için olgu bilim deseni tercih edilmiş ve araştırmaya katılan on iki öğrenci ve hazırlanan programı uygulayan iki öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Farklılaştırılmış öğretim uygulamalarında kullanılan değerlendirme tekniklerine yönelik gerçekleştirilen görüşmelerin olumlu yönde olduğu belirlenmiştir. ÇBY kapsamında ön bütüncül bilgiler ve son bütüncül bilgilerin sentezlenmesi sonucu bütüncül bilgilere ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda bütün aşamalarında elde edilen verilerin birbirini desteklediği ve tamamladığı belirlenmiş ve bütüncül bir bakış açısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effectiveness of differentiated teaching practices within the framework of Multiple-Complementary Approach (MCA) the MCA introduced by Batdı (2016). It is carried out in three stages: precomplementary information, post-complementary information and holistic information. Meta-analytical and meta-thematic analysis was carried out based on studies on the effectiveness of differentiated teaching practices on academic achievement in order to reach pre-complementary information and identify the deficiencies in the field. In this direction, the effect of differentiated instructional practices on students' academic achievements was examined with meta-analysis, and as a result of the analysis, the effect of the practices on academic success was determined to be positive and at a large level (g=0.800). Another analysis carried out at the pre-complementary information stage is the meta-thematic analysis, which is carried out with studies that include participatory views in the qualitative dimension. In this direction, in the studies carried out on the effectiveness of differentiated teaching practices in the field, the views of the participants were analyzed and themes related to the effect on the dimension of“content, process, product”were formed. In the last holistic information stage, which is the second stage of the study, for quantitative data, static group comparison pretest-posttest design which is one of the intervention research methods, was used. It was determined that the effect of differentiated teaching practices on the pre-test and post-test application with experimental and control groups on the academic achievement of the students was positive and moderately effective (g=0.541). Phenomenology design was preferred for qualitative data, and semi-structured interviews were conducted with twelve students participating in the research and two teachers applying the prepared program. It was determined that the interviews about the assessment techniques used in differentiated teaching practices were positive. As a result of synthesizing pre-complementary information and post-complementary information within the scope of MCA, holistic information was obtained. As a result of the research, it was determined that the data obtained at all stages supported and complemented each other, and a holistic perspective was reached.