İstanbul'dan İzmir'e yaşam tarzı göçü
Lifestyle migration from İstanbul to İzmir
- Tez No: 806920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SÜDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Gelişmiş dünya insanının mutluluk arayışının mekânsal yansıması olan ve farklı mekânsal ölçeklerde gerçekleşen yaşam tarzı göçü, bugün artık ülke içinde de iç göçün yeni bir versiyonu olarak gözlenmektedir. Özellikle Ege kıyı kuşağı ve bu kuşakta konumlanan İzmir, son yıllarda İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden, eğitim ve gelir düzeyi yüksek her yaştan kentli nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Bu tez Türkiye örneğinde, kaynak saha olarak İstanbul'a ve hedef saha olarak İzmir'e odaklanmış; bu ikisi arasında bir yaşam tarzı göçü ağının nasıl oluştuğunu, kimlerin, hangi motivasyonlarla İstanbul'dan ayrılıp İzmir'i tercih ettiğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yönteme dayalıdır. Birincil veri toplamadan önce, İzmir'deki İstanbullu nüfus hakkında, internet ortamında geniş bir haber taraması yapılmış, haberlerin coğrafi analizi, esas çekim noktasının Ege kıyıları ve bu kıyıda İzmir şehri ile bu ilin kıyı ilçeleri olduğuna işaret etmiştir. TÜİK'in iç göç verisi, İzmir'deki İstanbullu nüfusun coğrafi dağılışı ve miktarı hakkında temel alınmıştır. Araştırmada amaçlı ve kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 200 kişiye anket uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS İstatistik Paket Programı aracılığıyla sayısallaştırılarak çözümlenmiştir. Sonuçlar, öncelikle, Excel tabloları ve şekillerle deskriptif olarak sunulmuştur. Daha sonra bazı maddelere açımlayıcı faktör analizi uygulanmış, çeşitli değişkenlere göre gruplar arası farklılaşmaları saptamak amacıyla t-testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları iki büyük kent arasında gerçekleşen yaşam tarzı göçünün çeşitli motivasyonları içerdiğini (kentsel yaşamın olumsuzluklarından kaçma, doğa ile iç içe sakin bir yaşam arayışı, İzmir'in yaşam tarzı) ve imajlara dayalı olarak gerçekleştiğini göstermiştir. Geride bırakılan kentin aksine, İzmir imajı, deniz ve iklimi de içeren eğlence-dinlenme, çalışma, daha seküler sosyo-politik bir ortamda ve özgün kültürel değerlerle yaşamaya imkân veren daha yaşanabilir-alternatif bir kentleşmeye dayalıdır. Paylaşılan ve önceki hareketlilik deneyimlerine dayalı bu imaj hem göçün başlangıç dinamiklerini hem de göçmenlerin göç sonrası deneyimlerini şekillendirmiştir. Ayrıca, ilk bakışta yalnızca 'karşı şehirleşme tabanlı bir yaşam tarzı göçü' gibi görünen bu göç süreci, duygusal ve beraberinde politik bir tercihi de içermektedir. Geleceğini artık İstanbul'da göremeyen, kentle duygusal bir ilişki kuramayan ya da kente aidiyetini kaybeden, kentsel yaşam deneyimi memnuniyetsizlikle sonuçlanan İstanbullu yaşam tarzı göçmenleri, bir 'duygu göçü' deneyimlemişlerdir ve kabul görmüş İzmir imajına dayalı olarak uluslararası ölçekte yer değiştirmeden, Türkiye içinde kalarak, daha batılı-seküler ve daha yavaş-yaşanabilir bir yaşam tarzını deneyimleyecekleri alternatif bir yere göç etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Lifestyle migration is a demographic characteristic that is primarily observed in developed countries in diverse geographical scales, basically due to the pursuit of happiness of wealthy populations. It is also observed in Türkiye as a new form of internal migration. In recent years, the Aegean coastal zone, especially İzmir province, has attracted a considerable amount of Turkish urban population of all ages with a high level of education and income, from other Turkish metropolitan cities such as Istanbul and Ankara. This research focuses on the city of Istanbul as the sending area and İzmir province as the destination. It aims to reveal how a lifestyle migration network started and developed between these two cities, what the migration motivations are and the profile of the Turkish lifestyle migrants. Both quantitative and qualitative methods were employed during the research. Before primary data collection, an internet-assisted analysis of the media news was made about the Istanbul community located on the Turkish Aegean coastal towns to understand the hot spots that resulted in the city of Izmir and other towns in this province have been the most significant destinations for lifestyle migrants. Turkish Statistical Institute's population statistics were basically considered to outline the geographical distribution and the amount of Istanbul population in the province of Izmir. A questionnaire form with 52 questions was responded 200 participants who moved to the Izmir province from Istanbul. Due to the difficulty of reaching this specific population group, both purposive and snowball sampling methods were preferred. The data were analyzed through the Statistical Package for Social Sciences (SPSS). The findings were primarily presented descriptively with Excel tables and figures. Then, exploratory factor analysis was applied to some items, and t-test and one-way analysis of variance was performed to determine the differences between groups according to different variables. The findings indicated that this migration is based on images and includes various motivations such as escaping from the problems of urban life, searching for quiet life intertwined with nature, and the lifestyle of İzmir. Unlike the city left behind, İzmir image depends on more livable-alternative urbanization, which includes the sea and climate, allowing for recreation, working, living in a more secular socio-political environment and with unique cultural values. Based on shared and previous mobility experiences, this image has shaped both the initial dynamics of migration and the post-migration experiences of migrants. This migration process, which at first glance appears to be only a 'counter-urbanization-based lifestyle migration', also includes an emotional and political preference. Participants who can no longer see their future in Istanbul, who lose their belonging to the city, and whose urban life experience results in dissatisfaction, have experienced an 'emotional migration'. Based on the well-accepted Izmir image, they migrated to an alternative place where they would experience a more western-secular and slower-livable lifestyle, without relocating on an international scale.