Adıyaman şehir turizminin mevcut durumu ve geliştirme stratejileri üzerine bir araştırma
A research on the current status and development strategies of Adıyaman city tourism
- Tez No: 806921
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde fiziksel, sosyal ve kültürel kaynaklar açısından zengin olan şehirler yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Bu durum birçok şehir ve ülkenin kalkınmasında itici bir güç oluşturmuştur. Bu araştırmanın temel amacı; Adıyaman ilinin şehir turizm potansiyelini belirlemek ve geliştirilmesine yönelik stratejileri belirlemektir. Bu amaca uygun olacak şekilde derinlemesine sonuç elde edebilmek için nitel yöntemler araştırması kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma türlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda 11 sorudan oluşan bir mülakat formu kullanılmıştır. Görüşme formları Adıyaman'daki turizm paydaşlarına (müze müdürlüğü, il kültür ve turizm müdürlüğü, turizm akademisyenleri, seyahat acenteleri, otel yöneticileri ve yerel halk) sorulmuştur. Görüşmeler Temmuz-Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA Nitel Veri Analiz Programı kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Araştırma sırasında elde edilen verilerden yola çıkarak toplam 4 tema, 12 kod ve 4 alt kod oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler ışığında Adıyaman'ın şehir turizmi potansiyelinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte Adıyaman'daki Nemrut Dağı'nın ilin en büyük turistik kaynak değeri ve çekicilik unsuru olduğu, Adıyaman'daki turizm faaliyetleri ile ilgili yapılan tanıtımların yetersiz olduğu ve Adıyaman'ın turizm altyapısının yetersiz olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların ifadelerine göre Adıyaman'ın kültür turizmi ile ön planda olması gerektiğine ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlardan hareketle kamu kurumlarına, özel sektöre, İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ve akademisyenlere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, cities rich in physical, social and cultural resources have become a frequented point of domestic and foreign visitors. This has created a driving force in the development of many cities and countries. The main purpose of this research; To determine and improve the city tourism potential of Adıyaman province for the development of strategies. Qualitative methods research was used in order to obtain in -depth results in accordance with this purpose. In the study, the status study pattern, one of the qualitative research types, was used. In the research, semi -structured interview technique was used as data collection technique. In this context, an interview form consisting of 11 questions was used. Interview forms were asked to the tourism stakeholders in Adıyaman (Museum Directorate, Provincial Culture and Tourism Directorate, Tourism Academicians, Travel Agencies, Hotel Managers and Local People). The negotiations were held between July and September 2022. The data obtained were analyzed by using qualitative data analysis program in MAXQDA. A total of 4 themes, 12 code and 4 sub -code were created based on the data obtained during the research. In the light of the data obtained in the study, it was concluded that Adıyaman has a high potential for city tourism. However, the results of the Mount Nemrut in Adıyaman is the largest touristic resource value and charm element of the province, that the promotions regarding the tourism activities in Adıyaman were insufficient and that the tourism infrastructure of Adıyaman was insufficient. In addition, according to the participants' statements, Adıyaman should be at the forefront with cultural tourism. Based on the results obtained, suggestions were made for public institutions, private sector, Provincial Directorate of Culture and Tourism and academicians.