Droneların savunma refleksleri
Defensive reflekxes of drones
- Tez No: 806930
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dronların kullanımı ve hayatın içindeki yerleri her geçen gün çeşitlenmekle beraber gün geçtikçe hayatın herhangi bir alanında bu araçların kullanımı ile ilgili yeni gelişmeler de yaşanmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda dronlar ülkelerin savunma alanlarına da büyük katkılar sağlamıştır. Dronun gördüğü nesnelerin özelliklerini hızlı tespit ederek önlem almak mümkün hale gelmiştir. Güvenlik mesafesini ihlal eden nesnenin özelliklerinin tespit süresi gösterilecek refleksi doğrudan etkilemektedir. Ardından dronun kendini savunması için gösterdiği refleks ve verilen reaksiyon süreleri de bu bağlamda değişkenlik göstermektedir. Bu tez çalışmasında son dönemde geliştirilmiş hızlı ve başarılı nesne takip modülleri kullanılarak gelen herhangi bir saldırıya karşı dronların kendi kendilerini savunmasını sağlayacak refleksler geliştirmeleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of drones and their place in everyday life is diversifying with each passing day, and new developments related to the use of these devices are being experienced in any area of life. In this context, drones have also made significant contributions to countries' defense areas. It has become possible to quickly detect the features of the objects seen by the drone and take precautions. The detection time of the features of an object that violates the safety distance directly affects the reflex that will be shown. Then, the reflexes and reaction times that the drone shows to defend itself also vary in this context. This thesis study aims to develop reflexes that enable drones to defend themselves against any attack by utilizing fast and successful object tracking modules developed recently.