Diyanet 4-6 yaş kur'an kurslarında değerler eğitiminde uygulanan aile katılım etkinlikleri ve bu konuya ilişkin öğretici görüşleri (Kocaeli ili örneği)
Diyanet 4-6 years old family participation activities applied in values education in qur'an courses and instructional views on this topic (example of Kocaeli provins)
- Tez No: 806933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET FATİH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Okul öncesi dönemde çocuğun dini ve ahlaki gelişiminde aile çok önemli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalarda okul öncesi eğitimde ailenin aktif yer alması, hem çocuğun akademik başarısını olumlu etkilediği hem de çocuğun gelişimsel ve davranışsal yönlerine olumlu katkılarının olduğu saptanmıştır. Ancak okul öncesi eğitim sürecine ailenin katılması ve eğitimcilerin aile katılım çalışmalarını tam anlamıyla gerçekleştirebilmeleri pek de kolay değildir. Bu tez çalışması, Diyanet 4-6 yaş Kur'an kurslarında değerler eğitiminde aile katılım etkinliklerinin uygulanma düzeyinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 4-6 yaş değerler eğitimi sürecinde aile katılım etkinliklerinin ne düzeyde uygulanabildiği ve bu konuda karşılan zorlukları tespit etmek için 4-6 yaş Kur'an kursu öğreticilerinin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmaya Kocaeli il müftülüğü bünyesinde 4-6 yaş Kur'an kurslarında görev yapan 158 Kur'an kursu öğreticisi katılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“öğretici anket formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilerek ortaya çıkan bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların eğitim sürecinde aile katılım çalışmalarını tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için ailelere yazılı bilgi sunma oranlarının %56,1 olduğu saptanmıştır. Katılımcıların aileyi tanımak için ön hazırlık yapma ve ev ziyaretleri gerçekleştirme durumlarının yeterli düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Öğreticilerin aile eğitim etkinlikleri düzenleme oranlarının %58 olduğu görülmüştür. Katılımcıların aileleri sınıf içi etkinliklerine dahil etme durumlarının yetersiz olduğu ve öğreticilerin %60,8 oranın ailelerle sınıf içi etkinlikleri düzenlemedikleri tespit edilmiştir. Katılımcıların aile katılım çalışmalarından en fazla aile ev etkinliklerini gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Bu konuda öğreticilerin %84,1 oranıyla çoğunun ev etkinlikleri konusunda gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yaptığı, %70,3'ünün ise bu performans ödevleriyle ilgili gerekli takip ve dönütlerde bulundukları saptanmıştır. Katılımcıların aile katılım çalışmalarını yürütürken en fazla ailelerin ilgisizliği ve zamanlarının olmamasıyla ilgili sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir. Öğreticilerin %66,9 oranında çoğunun aile katılım etkinliklerini tam anlamıyla gerçekleştiremediği görülmüştür. Aile katılım çalışmalarının uygulanması ile öğreticilerin mezuniyet durumu, görev süreleri ve statüleri arasında farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the preschool period, the family has a very important role in the religious and moral development of the child. Research has shown that active involvement of the family in preschool education has positive effects on both the academic success and the developmental and behavioral aspects of the child. However, it is not easy for families to participate in the preschool education process and for educators to fully implement family involvement activities. This thesis aims to determine the level of implementation of family involvement activities in values education in Diyanet 4-6 age Quran courses. The opinions of Quran course instructors aged 4-6 were consulted to determine the extent to which family involvement activities can be implemented in values education for 4-6 year olds and to identify the difficulties faced in this regard. 158 Quran course instructors working in 4-6 age Quran courses under the Kocaeli Provincial Directorate of Religious Affairs participated in the study. The“instructor questionnaire form”developed by the researcher was used to collect data. The data obtained from the research were analyzed using the Spss 20.0 program and the findings were interpreted. According to the research results, it was found that the rate of providing written information to families by participants to fully implement family involvement activities in the education process was 56.1%. It was determined that the participants' level of preparation to get to know the family and perform home visits was not sufficient. It was observed that the rate of organizing family education activities by instructors was 58%. It was found that the participants' inclusion of families in classroom activities was insufficient and that 60.8% of instructors did not organize classroom activities with families. It was found that the participants carried out home activities with families the most. In this regard, it was determined that the majority of instructors (84.1%) provided the necessary information and guidance on home activities, and 70.3% provided necessary follow-up and feedback on performance tasks. It was found that participants experienced the most problems related to families' lack of interest and time during family involvement activities. It was observed that the majority of instructors (66.9%) could not fully implement family involvement activities. Differences were found in the implementation of family involvement activities among instructors' graduation status, length of service, and status.