62 numaralı Ayıntâb Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 12.29.1119/M.26.12.1715 S.01-125)
(H. 12.29.1119/M.26.12.1715, P.1-125) Ayintâb Sharia Registry numbered No.62 (P.1-125) (Transcription and evaluation)
  1. Tez No: 806962
  2. Yazar: NURİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu çalışma, Ayıntâb'a ait H.12.29.1119/M.26.12.1715 (s.1-125) tarihli Şer'iyye Sicilinin traskripsiyon ve değerlendirmesini içermektedir. Çalışmada; Ayıntâb tarihi, Osmanlı hukuku, Osmanlı Devleti'nde kadılık kurumu, şer'iyye mahkemeleri ve şer'iyye sicilleri hakkında bilgi verildikden sonra, 62 Numaralı Ayıntâb Şer'iyye sicilinin içindeki belgeler özetlenip, konularına göre tasnifi ve genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Değerlendirmeden sonra ise transkripsiyon metnine yer verilmiştir. İncelediğimiz Ayıntâb Şer'iyye sicili, vasi, nafaka, miras, alım-satım, alacak-verecek, borç, mal davaları, vekil tayini, evlenme, hırsızlık, darp, ölüm olayları, huzur bozucu, eşkıyalık vb. konulara ilişkin belgeler yer almaktaktadır. Bahsi geçen başlıklar altında 62 Numaralı Ayıntâb Şer'iyye sicilinin incelemeye konu olan tarihlerdeki siyasi, iktisadi ve sosyal durum hakkında bazı tespitlerde bulunulmaya çalışılmıştır. Sicilin hazırlandığı dönem, Osmanlının gerileme dönemine denk gelmektedir. Bu dönemde Osmanlı Devleti padişahı III. Ahmet'tir.
Özet (Çeviri)
This study includes the transcription and evaluation of the Sharia Registry of Ayıntâb dated H.12.29.1119/M.26.12.1715 (p.1-125). In the study; after giving in formation about the history of Ayıntâb, Ottoman law, the institution of kadi in the Ottoman Empire, sharia courts and sharia registers, the documents in the 62 numbered Ayıntâb Şer'iyye register were summarized, and their classification and general evaluation were made. After the evaluation, the transcription text was included. The Ayıntâb Şer'iyye record that we examined, guardian, alimony, inheritance, buying-selling, credit-giving, debt, property cases, proxy appointment, marriage, theft, assault, death events, disturbing peace, banditry, etc. documents on the subject. Under the mentioned titles, it has been tried to make some determinations about the political, economic and social situation of the Ayıntâb Şer'iyye Register no 62. The period when the register was prepared coincides with the decline of the Ottoman Empire. During this period, III. Ahmet was Sultan of Ottoman Empire.