Üniversite öğrencilerinin derse katılımı ile üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between university students' classroom engagement and metacognitive awareness
- Tez No: 806963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DÖŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Üstbilişsel farkındalık öğrencilerin akademik başarı, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, derslere aktif katılım gibi birçok önemli beceriyi etkileyen önemli bir durumdur. Derslere katılım öğrencilerin başarısını artıran, öğrencinin derslere aktif olarak katıldığı, katkıda bulunduğu, aktif dinleme ve etkinliklere bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olarak katkıda bulunulan bir durumdur. Üstbilişsel farkındalık ile derslere katılım arasında çok fazla akademik çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma ilişkisel araştırma modelinde tasarlanmış ve üstbilişsel farkındalık ile derslere katılım arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlayan bir araştırmadır. Araştırmada genel olarak derslere katılım ölçeği ile üstbilişsel farkındalık envanteri kullanılmıştır. Araştırma Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültelerinde ve BESYO yüksek okullarında küme örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 261 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada toplanan veriler yüzde, frekans, korelasyon ve regresyon analizleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin derslere katılımları ile üstbilişsel farkındalıkları arasında yükseğe yakın orta düzeyde bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Regresyon analizleri sonucunda üstbilişsel farkındalığın derslere katılım puanlarındaki varyansın % 44'ünü açıkladığı bulunmuştur. Dolayısıyla üstbilişsel farkındalığı yüksek olan öğrencilerin derslere daha çok katıldığı, derslere katılıma önem verdiği sonucuna ulaşılabilir. Üstbilişsel farkındalığın izleme alt boyutunun tek başına derselere katılımdaki % 36 varyansı açıkladığı da bulunmuştur. Çalışma sonucunda planlama, izleme, durumsal bilgi ve açıklayıcı bilgi boyutlarının genel olarak derse katılımı etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu anlamda öğrencilerin bu becerilerinin geliştirilmesi önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Metacognitive awareness is an important condition that affects many important skills such as academic success, critical thinking, creative thinking, and classroom engagement in classes. Classroom engagement is a situation that increases the success of students, actively participates in the lessons, contributes to the lessons, and contributes to active listening and activities cognitively, emotionally and behaviorally. There are not many academic studies between metacognitive awareness and participation in classes. This research is designed in correlational research model and aims to reveal the relationship between metacognitive awareness and classroom engagement. In the research, metacognitive awareness inventory and general classroom engagement scale were used. The research was carried out by cluster sampling method in Gaziantep University Education Faculties and BESYO colleges. 289 university students participated in the study. The data collected in the study were analyzed with percentage, frequency, correlation and regression analyzes. As a result of the research, it was revealed that there is a moderate to high relationship between university students' participation in classes and their metacognitive awareness As a result of the regression analysis, it was found that metacognitive awareness explained 44% of the variance in attendance scores and 36% monitoring subdimendion. Therefore, it can be concluded that students with high metacognitive awareness attend the lessons more and give importance to participation in the lessons. It was concluded that the dimensions of planning, monitoring, situational knowledge and explanatory knowledge generally affect participation in the course. In this sense, it is considered important to develop these skills of students..