Türk ve mülteci/göçmen öğrencilerin çocuk haklarına yönelik bakış açılarının incelenmesi: Karşılaştırmalı durum çalışması
Examination of Turkish and refugee/immigrant students' perspectives on children's rights: A comparative case study
- Tez No: 806967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Türk ve mülteci/göçmen öğrencilerin çocuk haklarına yönelik bakış açılarını karşılaştırmalı olarak incelenmeyi amaçlayan bu araştırma karşılaştırmalı durum çalışması olarak desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Gaziantep/Nizip'te bulunan, Türk ve mülteci/göçmen öğrenci sayısının birbirine en yakın olduğu 5 ilkokul arasından amaçlı örneklem yöntemlerinden biri olan kritik durum örneklemesiyle belirlenmiştir. ÇHTOÖ'nün uygulandığı, yüksek çocuk hakları anlayışına sahip okulda Türk ve mülteci öğrencilerle birlikte daha detaylı bilgiler elde edebilmek için ebeveynleri ve öğretmenleriyle de yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmelerle ve öğrencilerden toplanan görsel dokümanlarla elde edilmiştir. Araştırmanın analizi kısmında ise içerik analizinden faydalanılmış ve toplanan veriler bu şekilde çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, Türk ve mülteci/göçmen öğrencilerin genel olarak çocuk hakları ile oyun/eğlence ve dinlenme hakkına yönelik bakış açılarının benzer olduğu, çocuk hakları özelinde yer alan eğitim hakkı, katılım hakkı, korunma hakkı, çocuk işçiliği, yaşama, barınma, beslenme hakları, özel gereksinimli çocukların hakları ve mülteci/göçmen çocukların haklarına yönelik bakış açılarında ise farklılaşmanın olduğu ortaya konmuştur. Bununla birlikte Türk ve mülteci/göçmen öğrencilerinin çocuk haklarına yönelik bakış açılarını kavramsallaştırmalarında ebeveynleri başta olmak üzere öğretmen ve sosyal çevrelerinin etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma, Türk ve mülteci öğrencilerin çocuk haklarına yönelik bakış açıları referans alınarak yapılacak olan düzenleme ve uygulamalarla ilgili bilgi sunması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to comparatively examine the perspectives of Turkish and refugee/immigrant students on children's rights, is designed as a comparative case study. The study group of the research was determined by critical case sampling, which is one of the purposive sampling methods, among the 5 primary schools in Gaziantep/Nizip, where the number of Turkish and refugee/immigrant students is closest to each other. Semi-structured interviews were also conducted with Turkish and refugee students, as well as with their parents and teachers, to obtain more detailed information at the school, where the CRBSS is implemented, with a high understanding of children's rights. Therefore, the data of the research were obtained through semi-structured interviews and visual documents collected from students. In the analysis part of the research, content analysis was used and the collected data were analyzed in this way. As a result of the research, it was found that Turkish and refugee/immigrant students generally have similar perspectives on children's rights and the right to play/entertainment, and rest. It has been revealed that there are differences in the perspectives on the rights of children with special needs and the rights of refugee/immigrant children. In addition, it has been determined that teachers and social circles, especially their parents, are effective in conceptualizing the perspectives of Turkish and refugee/immigrant students on children's rights. The research is important in terms of presenting information about the regulations and practices that will be made concerning the perspectives of Turkish and refugee students on children's rights.