İzmir Ege Doğumevi ve Kadın hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2005-2008 yılları arası servikal serklaj operasyonlarının prognozu
Prognosis of cervical cerclage operations between 2005-2008 atministery of health aegean materni̇ty research and education hospital İzmir
- Tez No: 806968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EFTAL TANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Preterm doğumlar 37. gebelik haftası tamamlanmadan önce oluşan doğum olarak tanımlanır ve konjenital anomaliler ile birlikte perinatal mortalitenin ve morbiditenin en sık iki nedenidir. Preterm doğum riski saptanan gebelerde çeşitli medikal ve cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Bu çalışmada amacımız hastanemizde preterm doğumu önlemek için yapılan servikal serklaj tedavisinin etkinliğini ve sonuçlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2005 -Ağustos 2008 tarihleri arasında servikal serklaj yapılmış 51 gebeyi içeren retrospektif bir çalışmadır. Veriler hastane arşiv dosyalarından ve hastalarla telefonla yapılan görüşmelerden elde edildi. Hastaların yaş, meslek, eğitim, ekonomik durum, sigara ve alkol kullanımı gibi demografik özellikleri kaydedildi. Gebelik ve doğum sayısı, düşük sayısı, tekrarlayan erken doğum sayısı, 2. trimestir düşük sayısı, gebelikte düşük tehdidi öyküleri de incelendi. Vajinit, kronik hastalık, idrar yolu enfeksiyonu ve hemogram veriler de not edildi. Çalışmaya alınan 51 gebenin hepsine Mcdonald tarzı serklaj operasyonu yapılmıştır. Gebeler çalışmada 37 hafta altı ve üstü doğum yapmalarına göre iki gruba ayrıldı. Servikal uzunluk, serklaj haftası, doğum şekli ve serklaj endikasyonlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Preterm doğum yapan grup 1 de 23, term doğum yapan grup 2 de ise 28 gebe mevcuttu. Çalışmamıza alınan 51 gebeden 3 tanesi ikiz gebelik, 1 tanesi üçüz gebelik ve 47 tanesi tekil gebelikti. Tüm olguların yaş ortalaması 28,63±5,64(yıl)idi. Gruplar arasında yaş, ekonomik durum, meslek grubu, eğitim durumları, alkol ve sigara kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. İki grup arasında gebelik, doğum, tekrarlayan erken doğum ve düşük sayısı bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. (p>0,05) Ancak 2. trimestir düşük sayısı preterm grupta term gruba göre daha yüksek düzeyde saptandı. Preterm grupta gebelikte düşük tehdidi olan olgular %52,2 term grupta ise %35,7 düzeyinde olup istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Preterm gruptaki (Grup 1) olguların serklaj haftası ortalama 18,52, term gruptaki olguların ise 15,32 olup iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Preterm olguların doğum haftası ortalama 28,43, term olguların ise 38,21olup iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Grup 1'de vaginal doğumlar istatistiksel olarak anlamlı sayıda fazla bulundu. Preterm grupta acil serklaj endikasyonu olan 5 olgu (%21,7) varken term grupta hiç yoktu. Term grupta kısa serviks ve hunileşme preterm gruba göre daha yüksek düzeyde idi. Sonuç: Çalışmada tüm serklaj endikasyonları düşünüldüğünde başarı oranları düşük bulunmuştur. Servikal ultrasonografik ölçümlere dayalı kısa serviks ve hunileşme nedeni ile yapılan serklajlarda ise miad gebelik dönemi ulaşmada daha etkindir. Anahtar Kelimeler : Preterm doğum, Servikal yetmezlik, Servikal serklaj
Özet (Çeviri)
Aim: Preterm births are defined as births before 37th gestational week. Preterm births and congenital anomalies are the two most common causes of perinatal mortality and morbidity. Various medical and surgical treatments are in the treatment of preterm births. The aim of this study was to evaluate the efficacy and outcome of cervical cerclage treatment in our hospital. Material methods: This is a retrospective study of 51 pregnant women who underwent cervical cerclage between April 2005 and August 2008. Data were obtained from hospital archive files and telephone interviews with patients. Demographic characteristics such as age, occupation, education, economic status, smoking and alcohol use were recorded. The number of pregnancies and births, number of miscarriages, number of recurrent preterm births, number of miscarriages in the second trimester, and threat of miscarriage in pregnancy were also examined. Vaginitis, chronic disease, urinary tract infection and hemogram data were also noted. All of the 51 pregnant women included in the study underwent Mcdonald-style cerclage operation. Pregnants were divided into two groups according to their births of 37 weeks or more. Cervical length, cerclage week, mode of delivery and cerclage indications were compared between the groups. Results: There were 23 pregnant women in Grup 1 and 28 pregnant women in Grup 2. Of the 51 pregnant women included in our study, there were 3 twin pregnancies, 1 triplet pregnancy and 47 singleton pregnancies. The mean age of all cases was 28.63 (years). There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, economic status, occupational group, education level, alcohol and smoking. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of pregnancy, delivery, recurrent preterm delivery and abortion number. However, the number of miscarriages in the second trimester was higher in the preterm group than in the term group. In the preterm group, 52.2% of the cases had a threat of miscarriage during pregnancy and were found to be statistically significant. The mean cerclage week of the preterm group (Group 1) was 18.52, the term group was 15.32 and the difference between the two groups was statistically significant. The mean gestational age of preterm cases was 28.43 weeks and 38.21 days for term cases. The difference between the two groups was statistically significant. Vaginal births were significantly higher in Group 1. There were 5 cases (21.7%) with indication for emergency cerclage in the preterm group and none in the term group. Short cervix and funneling were higher in term group than preterm group. Conclusion: When all cerclage indications were considered, the success rates were low. In cerclages performed due to short cervix and funneling based on cervica l ultrasonographic measurements, it is more effective in reaching the term of gestation. Key Words : Preterm birth, Cervical insufficiency, Cervical cerclage