4-18 yaş arası astımlı çocuklarda obezite ile astım kontrolü ilişkisi
Childhood obesity and asthma control in children, ages 4 to 18
- Tez No: 806966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKIN, DOÇ. DR. SANİYE GİRİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş Astım, mast hücreleri, eozinofiller ve T-Lenfositler başta olmak üzere değişik hücrelerin rol oynadığı havayollarının kronik inflamatuar bir hastalığı olarak tanımlanır. Havayollarında oluşan inflamasyon; nöbetler şeklinde gelen öksürük, nefes darlığı, hışıltılı solunum, göğüste sıkışma hissine neden olmaktadır ve yakınmalar özellikle gece ve sabaha karşı ortaya çıkmaktadır. Obezite; çocuk ve gençlerde dengesiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan, genel olarak enerji alımının enerji tüketiminden fazla olduğu durumlarda, yağ dokusunun artmasıyla karakterize bir durumdur. Obezitenin astım üzerine bir çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu araştırmamızda obezitenin astım kontrolü üzerine etkisini araştırdık. Yöntem Bu prospektif çalışmada, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Astım Polikliniği'nde düzenli takip edilen 4-18 yaş arası 200 astım hastasının vücut kitle indeksi değerleri hesaplandı. Astım kontrol testi ve astım kontrol anketi uygulandı. Elde edilen veriler ışığında BKİ değerlerine göre astım kontrolünün dereceleri değerlendirildi. Bulgular En düşük ve en yüksek vücut kitle indeksi değerleri sırasıyla 12,4 ve 30,0 kg/m2 idi (ortalama 18,1 ± 2,9). Toplam 200 çocuğun 110'u erkek, 90'ı kızdı. Hastaların %17'sinin fazla kilolu ve %16'sının obez olduğu tespit edildi. Astım kontrol testi sonuçları 72 hastanın kontrollü astımı, 102 hastanın kısmi kontrollü astımı ve 26 hastanın kontrolsüz astımı olduğunu gösterdi. Astım kontrol anketi sonuçlarına göre 165 hastanın kontrollü astımı, 17 hastanın kısmi kontrollü astımı ve 18 hastanın kontrolsüz astımı vardı. Sonuç Böylece obez ve obez olmayan hastaların astım kontrol dereceleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı. Diğer bir deyişle, obezite astım kontrol düzeyini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction Asthma is defined as a chronic inflammatory disease of the airways in which various cells, especially mast cells, eosinophils and T-Lymphocytes, play a role. Inflammation in the airways; coughing in the form of seizures, shortness of breath, wheezing, causes a feeling of tightness in the chest, and the complaints occur especially at night and in the morning. Obesity; It is a condition characterized by an increase in adipose tissue, which occurs due to unbalanced nutrition in children and young people, in cases where energy intake is higher than energy consumption in general. Obesity has many negative effects on asthma. In this study, we investigated the effect of obesity on asthma control. Methods In this prospective study, body mass index values of 200 asthma patients aged 4–18 y who had been regularly followed up by Kartal Education and Research Hospital Pediatric Asthma Outpatient Clinic were calculated. Asthma control test and asthma control questionnaire were performed. The degrees of asthma control were evaluated with regard to BMI values in consideration of the data obtained. Results The lowest and the highest body mass index values were 12.4 and 30.0 kg/m2, respectively (mean 18.1 ± 2.9). Of the total 200 children, 110 were boys and 90 were girls. It was found that 17 % of the patients were overweight and 16 % obese. Asthma control test results showed that 72 patients had controlled asthma, 102 patients had partially controlled asthma and 26 patients had uncontrolled asthma. According to asthma control questionnaire results, 165 patients had controlled asthma, 17 patients had partially controlled asthma and 18 patients had uncontrolled asthma. Conclusions Thus, it was found that there was no statistically significant difference between asthma control degrees of obese and non-obese patients. In other words, obesity did not affect the asthma control level.