Sorgulamaya dayalı fen eğitiminin öğrencilerin bilimsel sorgulama ve sorgulayıcı öğrenme becerilerine etkileri
The effects of inquiry-based science education on students 'scientific inquiry and inquiry learning skills
- Tez No: 806970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL HAKVERDİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, sorgulamaya dayalı fen öğretimi yaklaşımının öğrencilerin bilimsel sorgulama becerilerine gelişimini ve fene yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri algılarına etkilerini belirlemektir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Ankara ili, Çubuk ilçesinde bulunan taşımalı eğitim yapan öğrencilerin bulunduğu bir devlet okulunda 5.sınıfta okuyan iki şubeden toplam 50 öğrenci katılmıştır. Araştırmada ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bir deney ve bir kontrol grubunun oluşturulduğu araştırmada 'Işığın Yayılması' ünitesi kapsamında, 24 saatlik uygulama süresi belirlenmiştir. Ayrıca, pandemi sürecinden dolayı uygulamanın yapılabilmesi için ders planları ve uygulama süreci çevrim içi eğitim, hibrit eğitim ve yüzyüze eğitim durumları için ayrı ayrı düşünülerek planlanmıştır. Araştırmada uygulama öncesi ve sonrasında ortaokullarda eğitim gören 5.sınıf öğrencilerine ölçekler uygulanarak öğrencilerden veri toplanmış ve öğrencilerin bilimsel sorgulama ve sorgulayıcı öğrenme becerileri hakkındaki görüşlerine ulaşılmıştır. Araştırmada veriler, 'Fene Yönelik Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Algı Ölçeği' (FYSÖBAÖ) ve 'VASI-Views About Scientific Inquiry' anketi ('Bilimsel Sorgulama Süreçleri Hakkında Görüşler Anketi') kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, sorgulamaya dayalı yaklaşımla verilen fen eğitiminin öğrencilerin bilimsel sorgulama becerilerinin gelişimi ve fene yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri algılarına etkilerini ortaya koymuştur. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre; sorgulamaya dayalı fen eğitimiyle işlenen derslere katılan öğrencilerin sorgulayıcı öğrenme becerileri algılarının ve bilimsel sorgulama düzeylerinin arttığı ve bu artışın istatistiksel olarak da anlamlı bir fark yarattığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of inquiry-based science teaching approach on students' scientific inquiry skills and their perceptions of science-oriented inquiry skills. The study was carried out with a quasi-experimental design, one of the quantitative research methods. A total of 50 students from two 5th grade classes in the Secondary School, which provides bussed education in Çubuk district of Ankara province, participated in the study. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used in the research. In the study, in which an experiment and a control group were formed, a 24-hour application period was determined within the scope of the“Scattering of Light”unit. In addition, due to the pandemic process, lesson plans and the application process have been planned separately for online education, hybrid education and face-to-face education situations in order to make the application. In the research, before and after the application, scales were applied to the 5th grade students studying in secondary schools and data were collected from them and the students' views on scientific inquiry and inquiry learning skills were obtained. In the study, data were collected using the 'Scale Of Inquiry Learning Skills Perception Devise' (MILSRD) and the 'VASI' questionnaire ('The Views About Scientific Inquiry Questionnaire'). The collected data were analyzed using the SPSS program. The findings gave the researcher an idea about the effects of science education given with an inquiry-based approach on the development of students' scientific inquiry skills and their perceptions of inquiry learning skills towards science. According to the findings obtained at the end of the research; it was found that the perceptions of inquiry learning skills and scientific inquiry levels of the students who participated in the lessons taught with inquiry-based science education increased, and this increase made a statistically significant difference.