Teacher talk and learner contributions in inquiry based science education: A conversation analytic examination
Sorgulamaya dayalı fen eğitiminde öğretmen konuşması ve öğrenci katkıları: Bir konuşma çözümleme çalışması
- Tez No: 484075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ÇAKMAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Sorgulamaya dayalı öğrenme güncel fen eğitim programlarının temelinde yer alan ve öğrencilere hem sorgulama becerilerinin kazandırılması hem de kavram öğretilmesi için önemli bir yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, sorgulamaya dayalı fen eğitimi adı altında bir çok farklı açıdan incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Ancak sorgulamaya dayalı fen eğitim sınıflarının etkileşimsel yapısı, öğrenci-öğretmen etkileşimi, öğretmenlerin kullandıkları etkileşimsel kaynaklar ve bu kaynakların öğrenme fırsatlarına olumlu veya olumsuz etkileri açısından değerlendiren çalışmalara pek rastlanılmamaktadır. Sınıf sosyal bir ortam olduğu ve sınıftaki öğrenmelerin büyük bir çoğunluğunun sosyal etkileşim sürecinde gerçekleştiğini ifade eden çalışmalar ve öğrenme teorileri olmasına rağmen bu eksiklik sorgulamaya dayalı fen sınıflarının doğasının anlaşılmasını engellemektedir. Bu etkileşimsel yapının anlaşılmaması, öğretmenlerin sınıf dışında sorulan teorik sorulara istenen cevapları vermelerine rağmen sınıf içerisindeki uygulamalarının istenilen düzeyde olmamasına sebep olmaktadır. Bu temelde, bu çalışma sınıf içerisindeki etkileşimsel fenomenleri ortaya çıkarmak için sorgulamaya dayalı fen sınfılarını Konuşma Çözümlemesi Yöntemiyle incelemektedir. Çünkü, Konuşma Çözümlesi Yöntemi, katılımcıların sosyal eylemleri başarma anlarına sürekli ve uzun vadeli olarak odaklanarak, veri-güdümlü ve katılımcı-odaklı bir bakış açısıyla, doğal gelişen etkileşim verilerini inceleyerek, fen sınıflarının etkileşimsel doğasını ortaya çıkarma potansiyeline sahiptir. Bu araştırma sorgulamaya dayalı fen sınıflarındaki öğretmen konuşmaları üzerinden sınıf içi etkileşimlerin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda öncelikle sorgulamaya dayalı fen uygulamalarının sınıf içi uygulamalarındaki farklı aşamaların etkileşimsel özellikleri olarak ortaya konulmuştur. Daha sonra bu farklı aşamalardaki pedagojik amaçlar ve bu amaçları uygun olarak öğretmenlerin kullandıkları etkileşmsel araçların neler olduğu araştırılmıştır. Son olarak ise bu etkileşimsel araçlar ve öğretmen konuşmaları daha spesifik olarak öğrencilerin ders içerisinde yapmış oldukları katkılara etkisi açısından incelenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışma iki fen bilimleri öğretmeni ve onların 5. Sınıf düzeyindeki öğrencileri ile yürütülmüştür. Sınıf uygulamalarında araştırmacı ve öğretmenin birlikte geliştirdikleri altı farklı sorgulamaya dayalı fen etkinliği kullanılmıştır. Bu etkinlikler üç farklı fen ünitesi ile ilgili olup üç aylık eğitim döneminde uygulanmıştır. Her bir etkinlik iki ders saati olmak üzere toplam 24 ders saati süresince uygulanmıştır. Tez verilerini de bu uygulamalar sırasında kaydedilen sesli ve görüntülü video kayıtları oluşturmuştur. 12 saatlik sorgulamaya dayalı fen sınfılarındaki öğrenci-öğretmen etkileşimi veri tabanı, Konuşma Çözümlemesi yöntemi çerçevesinde, satır satır ve söz sıraları seviyesinde incelenmiştir. Bulgular, sorgulamaya dayalı fen sınıflarında yapılan uygulamalarda etkileşimsel olarak farklı aşamaların olduğu ve öğretmen ve öğrenci etkileşimlerinin de bağlama uygun olarak değiştiğini göstermektedir. Bu aşamalar, (1) sorgulamaya başlama, (2) araştırmaya odaklanma ve (3) anlamaların paylaşılması olarak isimlendirilmiştir. Sınıf uygulamalarındaki bu farklı aşamalar tamamen öğretmen tarafından belirlenip yönetilen süreçler olarak görülmektedir. Öğretmen tarafından yönetilen etkileşim, öğrencilerin sınıf içi katılımlarını artıran veya azaltan özellikler göstermektedir. Bu farklı aşamalar içerisinde öğretmenlerin pedagojik amaçları ve kullanılan etkileşimsel araçların da farklılaştığı belirlenmiştir. Örneğin; sorgulamaya başlama kısmında değerlendirme yapılmadan öğrencilere mümkün olduğu kadar fazla söz vermek bir pedagojik amaç iken, anlamaların paylaşılması kısmında öğrencilerin cevaplarının hem öğretmen hem de diğer öğrenciler tarafından değerlendirilerek geri dönütler verilmesi bir pedagojik amaçtır. Öğretmen konuşmaları ve etkileşimsel stratejiler öğrencilerin ders içerisinde yapmış oldukları bilimsel katkıların düzeyini etkilediğini belirlenmiştir. Bu stratejiler (1) akran değerlendirmesine davet etme, (2) akran rehberliğine davet etme, (3) içerik geri dönütünü erteleme (4) öğretmen müdahalesinin azaltılması/bir adım geride durma olarak belirlenmiştir. Aslında bu stratejilerin temelini, öğretmenin kendi yetkilerini öğrenciler ile paylaşarak onları da etkileşimin içine dahil etmesi oluşturmaktadır. Elde edilen bu bulgular, sorgulamaya dayalı fen sınıflarındaki öğretmen-öğrenci etkileşiminin derinlemesine incelenmesini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak öğretmen konuşmalarının ders içerisindeki farklı aşamaları, öğretmenlerin bunları pedagojik amaçlara göre nasıl şekillendirdiği ve öğrenci katılımını destekleyici öğretmen stratejilerini ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın sonuçları öğretmenlerin Sınıf içi Etkileşimsel Yetilerinin (Walsh, 2002) ve etkileşimsel farkındalıklarını artırmaya yönelik olup hem doğrudan uygulayıcılara hem de literature değerli katkılar sunmaktadır. Özellikle fen eğitimi açısından ele alınan konular ve sınıf içinin derinlemesine farklı bir kavramsal çerçeve altında incelenmesi alana önemli katkılarda bulunmaktadır. Ayrıca bu çalışma, fen sınıflarındaki etkileşimsel özellikleri incelemesi açısından Konuşma Çözümlemesi araştırmalarına yönelik katkılarda sunacaktır. Son olarak, elde edilen bulgular ve kavramsal çerçevenin öğretmen eğitimlerinde kulllanılması önerilerek, özellikle fen bilimleri öğretmenlerinin etkileşimsel farkındalıkları artırılarak sınıf içerisindeki söylemlerin niteliği artırılması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Inquiry-based learning is an important approach that is at the core of current science education programs and teaches students both the skills of inquiry and the concept. This approach has been examined and evaluated in many different ways under the name of inquiry based science education (IBSE) and inquiry based learning (IBL). However, there are few studies evaluating the interactional structure of inquiry-based science education classes, student-teacher interaction, interactional resources used by teachers, and positive or negative effects on learning opportunities of these resources. Despite the fact that the class is a social plane and that the learners are in the process of social interaction as a co-construction process, this lack of understanding prevents the understanding of interaction phenomenon of the nature of inquiry-based science classes. The lack of understanding of this interactive structure causes teachers to be able to provide the desired answers to the theoretical questions that are asked outside the classroom, but the applications in the class are not at the desired level. On this basis, this study examines inquiry-based science classroom interaction by Conversation Analysis Method to reveal the interactional phenomena within the classroom. Because Conversation Analysis Method has the potential to reveal the interactive nature of science classes by examining naturally evolving interaction data with a data-driven and participant-focused perspective, focusing on the participants' moments of success in social actions. The purpose of this research is to examine classroom interactions through teacher talk in inquiry-based science classes. In this context, firstly the different stages and the interactional features of the implementations in the inquiry-based science classes are revealed. It was later investigated what pedagogical aims and interactional tools teachers used at these different stages. Finally, these interactional tools and teacher talk were examined in terms of the teachers' strategies for supporting learner contribution. In line with these purposes, the study was conducted with two science teachers and their fifth-grade students. In classroom applications, six different inquiry-based science activities developed jointly by the researcher and the teacher were used. These activities were related to three different science units and were implemented during the half academic year.Each activity was performed during two lesson hours, and a total of 24 lesson hours were applied. The thesis data was emerged by audio and video recordings recorded during these applications. A database of 12 hours of inquiry based science interactions was examined line-by-line and turn-by-turn using conversation analysis. Findings show that there are interactionally different phases in the practice of inquiry-based science classes and that teacher-student interactions also change according to context. These stages were named (1) initiation of an inquiry, (2) focus on investigation, and (3) sharing understanding. These different stages of classroom practice are seen as processes that are entirely determined and managed by the teacher. Teacher-directed interaction shows characteristics that increase or decrease students' contribution in the classroom. Within these different phases of a science lesson, it has been determined that the pedagogical aims of the teachers and the interactive tools used to differ. For example; It is a pedagogical purpose to give turn as much as possible without evaluation of students answer in the initiation of an inquiry lesson phase, but the answers of the students are evaluated by both the teacher and peers in the sharing of understanding lesson phase. It has been determined that teacher talk and teachers' interactional strategies affect the learners' contribution. These strategies have been identified as (1) inviting peer assessment, (2) inviting peer guidance, (3) deferring the content feedback, and (4) reduced teacher intervention / stay one step back. In fact, the basis of these strategies is that the teacher shares his or her authority with the students and incorporates them into the interaction. These findings reveal the in-depth analysis of the teacher-student interaction in inquiry-based science classes. As a result, different interactional phases in the science lesson, how teachers shape them according to pedagogical goals, and teacher strategies to support student participation have been put forward. The results of this study are aimed at increasing the teachers' interactions within the classroom (Walsh, 2002) and their interactional awareness, and they provide valuable contributions both directly to the teachers and to literature. Especially, it has important contributions to the study of the subjects and the class that are dealt with in terms of science education under a different conceptual framework in depth. In addition, this study will present the contributions to Conversation Analysis research in terms of examining the interactional characteristics of the science classes. Lastly, it will be possible to increase the quality of the discourse in the classroom by proposing the use of findings and conceptual frameworks in teacher education, especially by increasing the interactive awareness of science teachers.