Cide (Kastamonu)-Ayancık (Sinop) arası sahil bölgesi trıchoptera (ınsecta) faunasının araştırılması; morfolojik teşhis ve popülasyon değerlendirmesi
Investigation of trichoptera (insecta) fauna in the coast region between cide (Kastamonu)-Ayancik (Sinop); morphological diagnosis and population assessment
- Tez No: 807018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÜÇÜKBASMACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu doktora tez çalışmasının amacı Cide (Kastamonu)-Ayancık (Sinop) arası sahil bölgesi Trichoptera (Insecta) faunasında morfolojik teşhis ve popülasyon değerlendirmesi yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda Cide ve Ayancık arasında belirlenen 20 istasyonda Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 876 larva ve 2237 ergin olmak üzere toplam 3113 örnek toplanmış ve incelenmiştir. Araştırma kapsamında bentik makroomurgasız larvaları dip kepçesi (500 µm göz açıklıklı) ile kick-net örnekleme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Ergin örnekler ise ışık tuzağı ile toplanmıştır. Toplanan larva örneklerinin tür teşhisi Eutaxa Trichoptera 05-Key to Larvae from Central Europe programını kullanarak yapılmıştır. Ergin örnekler genital preperasyon yöntemi ile genitalleri çıkarılmış ve tür teşhisleri yapılmıştır. Bu tez çalışmasında tür çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla Shannon-Wiener indeksi kullanılmıştır. Seçilen habitatların sınıflandırılmasında Multi Variate Statistical Package (MVSP) 3.22 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sınıflandırma metodu olarak UPGMA seçilmiştir. Ergin örneklerin incelenmesi ile 10 tür ve 1 alt tür Sinop Trichoptera faunası, 12 Kastamonu Trichoptera faunası ve 2 tür Türkiye Trichoptera faunası için ilk kez kayıt edilmiştir. 2 türün larvası Sinop, 7 türün larvası ise Kastamonu Trichoptera faunası için ilk kez rapor edilmiştir. Athripsodes bilineatus'un larvası Türkiye Trichoptera faunası için ilk kez kayıt edilmiştir. Ayrıca Bu çalışmayı en iyi temsil eden familya Hydropsychidae olarak bulunmuştur. Son olarak bu doktora tez çalışmasında tüm istasyonlardaki ergin türlerin %12,77 ile benzerlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Larva türlerinin ise tüm istasyonlarda %13,39 ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. İndeks sonuçlarına göre ergin örneklerin tür çeşitliliği en fazla Temmuz ayında en az ise Ağustos ayında bulunmuştur. Larva örneklerinin tür çeşitliliği ise ergin örneklerle benzer olarak en fazla Temmuz ayında en az ise ergin örneklerden farklı olarak Eylül ayında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aims to make a morphological diagnosis and population assessment of the Trichoptera (Insecta) fauna of the coastal region between Cide (Kastamonu) and Ayanck (Sinop). For this purpose, a total of 3113 specimens, including 876 larvae and 2237 adults, were collected and examined in June, July, August, and September at 20 stations determined between Cide and Ayanck. Within the scope of the research, benthic macroinvertebrate larvae were collected using the kick-net sampling method with a bottom scoop (500 µm). Adult specimens were collected with a light trap. The species identification of the collected larvae samples was made using the Eutaxa. The genitals of the adult specimens were removed by the genital preparation method, and the species were identified. In this thesis study, the Shannon-Wiener index was used to determine species diversity. The Multivariate Statistical Package (MVSP) 3.22 program was used to classify the selected habitats. UPGMA was chosen as the classification method in the evaluation of the obtained data. By examining the adult specimens, 10 species and 1 subspecies were recorded for the first time for the Sinop Trichoptera fauna, 12 for the Kastamonu Trichoptera fauna and 2 for the Turkish Trichoptera fauna. Larvae of 2 species were reported for the first time for Sinop and 7 species for the Trichoptera fauna of Kastamonu. The larva of Atripsodes bilineatus was recorded for the first time for the Trichoptera fauna of Türkiye. The family that best represents this study was found to be Hydropsychidae. Finally, in this doctoral thesis study, it was concluded that the adult species in all stations were similar at 12.77%. Larvae species were found to be similar, with 13.39% in all stations. According to the index results, the species diversity of the adult specimens was found to be highest in July and lowest in August. The species diversity of the larval specimens, on the other hand, was found the most in July, similar to the adult specimens, and the least in September.