The Ottoman-Safavid War of 1578-1590 in narrative sources: An evaluation of Hungarian Academy of Sciences manuscript Ms Török O. 176
El Yazmalarında 1578-1590 Osmanlı-Safevi Savaşı: Macar Bilimler Akademisinin 'Ms Török O. 176' el yazmasının değerlendirmesi
- Tez No: 807017
- Danışmanlar: PROF. STEFAN WİNTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, 1578 yılında Safevi İmparatorluğu kuvvetlerine karşı Gürcistan ve Azerbaycan'da düzenlenen Osmanlı askeri seferini anlatan Tevarih-i Fütuh-ı Şirvan başlıklı, şimdiye kadar üzerinde çalışılmamış, anonim olarak yazılmış bir Osmanlı Türkçesi el yazması değerlendirilmektedir. El yazması, her biri yaklaşık yirmi bir satırlık yaklaşık otuz yapraktan oluşmaktadır. İncelenen nüsha ve bilinen tek versiyon 1721-1722 yıllarında oluşturulmuştur. Metin, gazavatname türünde düzyazı bir anlatı veya bireylerin kahramanca eylemlerine vurgu yapan askeri eylemlerin bir tasviridir. Bu tez, Sultan III. Murad (1574-1595) döneminde Osmanlı savaşlarını, sınır bölgelerini ve imparatorluk yönetiminin iç dinamiklerini anlamak için Tevarih'i yakın okumaya tabi tutarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates a hitherto unstudied, anonymously authored Ottoman Turkish manuscript titled Tevarih-i Futuh-i Şirvan that describes the 1578 Ottoman military campaign in Georgia and Azerbaijan against the forces of the Safavid Empire. The manuscript consists of approximately thirty folios of about twenty-one lines of text each. The copy under study, and the only known version, was created in 1721-1722. The text is a prose narrative in the genre of gazavatname, or a description of military actions with emphasis on the heroic actions of individuals. This thesis evaluates the Tevarih by close reading the text to understand Ottoman warfare, borderlands, and the internal dynamics of the imperial government during the reign of Sultan Murad III (1574-1595).