Kastamonu'da nüfus değişiminin arazi kullanımı üzerine etkileri
The effects of population change on land use in Kastamonu
  1. Tez No: 807019
  2. Yazar: SUMAYYAH ALSHARIF ALI ALSHAYBANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Arazi kullanım türleri ile nüfus yoğunluğu ve göç arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Göç, bugün Türkiye'nin en önemli sorunlarından biridir. Özellikle orman işletmeleri göçün sosyal, ekonomik ve ekolojik boyutlarından etkilenmektedir; bu işletmeler her geçen gün ormancılık faaliyetlerinde etkin bir şekilde faaliyet gösterecek işgücü bulmakta giderek zorlanmaktadır. Kastamonu ilinden gelen göç nedeniyle köylerin nüfusu azalmakta ve bu da arazi kullanımında çeşitli değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişimler daha çok orman ve tarım alanlarında kendini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, çalışma alanından göç sürecine neden olan en önemli neden ve nedenleri, göç sürecinin sorunları ve etkilerini tespit etmek, göçe tabi bazı orman köylerine ışık tutmak ve bunun neticesinde arazi kullanımlarındaki değişiklikleri ortaya koymaktır. Yapılan çalışmada; Kastamonu ili ilçelerine (Abana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Doğanyurt, İnebolu), ait alanlarda ormanlık alanların önemli ölçüde artış gösterdiği, bunun aksine bozuk orman alanları, yerleşim ve ziraat alanlarının ise önemli ölçüde azalış gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, çalışma alanlarındaki nüfusun azalması ve kırsal alanlardan göç kentlere göç edilmesinden dolayı, insanların tarım yaptıkları alanları terk ettikleri ve bozuk orman alanları üzerindeki sosyal baskının ortadan kalkmasıyla bu alanların verimli ormanlık alanlara dönüştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a close relationship between land use types and population density and migration. Migration is one of Turkey's most important problems today. In particular, forest enterprises are affected by the social, economic and ecological dimensions of migration; these enterprises are finding it difficult to find a workforce that will operate effectively in forestry activities with each passing day. Due to the migration from Kastamonu province, the population of the villages decreases and this causes various changes in land use. These changes are more evident in forest and agricultural areas. The aim of this study is to determine the most important reasons and reasons that cause the migration process from the study area, the problems and effects of the migration process, to shed light on some forest villages subject to migration and to reveal the changes in land use as a result. In the study; It has been determined that forest areas have increased significantly in the districts of Kastamonu province (Abana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Doğanyurt, İnebolu), while degraded forest areas, settlement and agricultural areas have decreased significantly. The results obtained show that due to the decrease in the population in the study areas and the migration from rural areas to the cities, it has been determined that people leave the areas where they farm and these areas turn into fertile forest areas with the disappearance of the social pressure on the degraded forest areas.