Analjezik ilaç etken maddeleri olan piroksikam ve tenoksikam'ın genotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of genotoxic effects of piroxicam and tenoxicam, which are analgesic drug active substances
- Tez No: 807047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE AVULOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Analjezikler dünyada en yaygın kullanılan ilaç gruplarından biridir. Yapılan araştırmalarda, bazı analjezik ilaçların genotoksik ve karsinojenik etkileri tespit edildiğinden beri söz konusu etkilerini inceleyen çalışmalar artmıştır. Bu çalışmada analjezik ilaç etken maddeleri olan Tenoksikam'ın ve Piroksikam'ın genotoksik etkileri in-vitro insan periferal lenfositlerinde kromozomal anormallik (KA) ve mikronükleus (MN) testleri ile incelenmiştir. Ek olarak mitotik indeks (Mİ) ve nükleer bölünme indeksi (NBİ) değerleri de belirlenmiştir. Sonuçlar Z testi ile incelenmiştir. Kontrol konsantrasyonlarına kıyasla önemli değişiklik gösteren uygulama grupları için konsantrasyon-etki ilişkisini belirlemek amacıyla SPSS versiyon 25.0 bilgisayar programı ile regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçta Piroksikam muamelesinin hem 24 hem de 48 saatlik KA uygulamalarında kontrole göre herhangi bir konsantrasyonda anlamlılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Analgesics are one of the most widely used groups of drugs in the world. Since the genotoxic and carcinogenic effects of some analgesic drugs have been identified, studies examining these effects have increased. In this study, the genotoxic effects of the analgesic drug active ingredients Tenoxicam and Piroxicam were examined by chromosomal aberration (CA) and micronucleus (MN) assays in human peripheral lymphocytes in vitro. In addition, mitotic index (MI) and nuclear division index (NDI) values were also determined. The results were examined by Z test. Regression analysis was performed with SPSS version 25.0 computer program to determine the concentration-effect relationship for application groups with significant variation compared to control concentrations. As a result, no significance was observed at any concentration of Piroxicam treatment compared to control in both 24- and 48-hour PA exposures.