Girişimcilik davranışı ve inovasyon faaliyetinin ekonomik büyümeye etkilerinin seçilmiş sektörler düzeyinde incelenmesi
Investigation of the effects of entrepreneurship behavior and innovation activity on economic growth at the level of selected sectors
  1. Tez No: 807061
  2. Yazar: İLAYDA SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı girişimcilik ve inovasyon faaliyetlerinin ekonomik büyümelerine etkisinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışmanın önemli bileşenlerinden biri olan girişimcilik ve inovasyon kavramı detaylı bir biçimde incelenmiş ve kavramların seçilmiş sektörlerdeki firmalar için ne ifade ettiği ortaya konulmaktadır. Girişimcilik ve inovasyonun geliştirilmesinde ve teşvik edilmesinde firmalar aktif bir rol üstlenmektedir. Firmaların istedikleri hedeflere ulaşmasında girişimcilik ve inovasyonun yeri büyüktür. Bu da firmaların ilerleyen teknoloji ile globalleşen dünya da sergileyecekleri girişim, gelişim, inovasyon, değişimler ile mümkün olmaktadır. Toplumun refah seviyesi ve zenginlik seviyesinin artmasının büyümeyi etkileyebilmesi, gelişim gösteren girişimcilik ile inovasyon potansiyeline bağlıdır. Globalleşme ile bilgi teknolojisinde oluşan hızlı değişimler sonucunda girişimcilik ile inovasyon verimliliği artıran önemli etkenler haline gelmiştir. Bu çalışmada inovasyon ekonomisinde girişimcilik ve inovasyon incelendikten sonra otomotiv ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlere yönelik nitel bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın analiz kısmında örneklem olarak seçilen Otomotiv ve Bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerde nitel araştırma yöntemi ile betimsel analiz yapılmıştır. Analiz sonuçları girişimcilik ve inovasyon teorileri ışığında yorumlanmıştır ANAHTAR SÖZCÜKLER: Girişimcilik, İnovasyon ekonomisi, İnovasyon, Nitel araştır.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship and innovation, which is one of the important components that constitute the basic building block of this study, has been examined in detail and what the concepts mean for companies in selected sectors is revealed. Firms play an active role in the development and promotion of entrepreneurship and innovation. Entrepreneurship and innovation play an important role in helping companies achieve their desired goals. This is possible with the initiatives, developments, innovations and changes that companies will exhibit in the globalizing world with advancing technology. The fact that the welfare level of the society and the increase in the wealth level can affect the growth depends on the developing entrepreneurship and innovation potential. As a result of rapid changes in information technology with globalization, entrepreneurship and innovation have become important factors that increase productivity. In this study, after examining entrepreneurship and innovation in the innovation economy, a qualitative research was conducted on companies operating in the automotive and informatics sector. In the analysis part of the study, descriptive analysis was conducted with the qualitative research method in the companies operating in the Automotive and IT sectors, which were selected as samples. Analysis results were interpreted in the light of entrepreneurship and innovation theories. KEY WORDS: Entrepreneurship, İnnovation economy, İnnovation, Qualitative research.